دسته‌بندی نشده

آشنایی با ابزارهای سایش و برش

cover f w c t

ابزار برش و سایش همان طور که از اسمشان مشخص است برای ساییدن و یا برش دادن متریال‌های متفاوت مورد استفاده قرار گرفته و این ابزارها‌ سرعت و کیفیت کار را بالا می‌برند. با وجود این ابزارهای تخصصی دیگر کار برش و سایش مانند گذشته سخت نیست و احتیاجی نیست شما انرژی و توان زیادی را صرف کنید تا در متریال مورد نظر تغییرات ایجاد کنید. ابزارهای سایش و برش در صنایع مختلف چوب، فلز، سنگ، آهن و… کاربرد زیادی دارند. این ابزارها تفکیک شده هستند معمولا برای کار سایش  یا برش طراحی شده‌اند. بعضی از ابزارها هم کار سایش و هم کار برش را انجام داده و چند کاربره هستند. در ادامه مقاله با انواع و کاربردهای ابزارهای سایش و برش بیشتر آشنا می‌شویم.

ابزارهای سایش و برش در صنایع مختلف چوب، فلز، سنگ، آهن کاربرد زیادی دارند.

دستگاه فرز چیست؟

زمانی که بخواهید کارهای سایش و برش را انجام دهید خود صفحه‌هات قادر به انجام این کار نیستند و باید درون دستگاه مناسب قرار گیرند. دستگاه فرز یک ابزار برقی است که برای انواع صفحه‌‌های سایش و برش طراحی شده است. دستگاه سنگ فرز قابلیت پشتیبانی طیف وسیعی از صفحه‌ها و دیسک‌ها را دارد. سنگ فرز در کنار  صفحه‌ها با یکدیگر قادر به انجام برش‌کاری یا کار سایش هستند.

دیسک‌های ساب یا صفحه سایش

برای صاف کردن ناهمواری متریالی مانند فلز، سنگ به دیسک‌های سایشی احتیاج دارید. دیسک‌ها دارای ترکیبات ساینده هستند و از دانه‌های ریز و درشت تشکیل شده‌اند. برای انتخاب دیسک‌ها دانه‌های ساینده آن را بر اساس ریز و درشت بودنش باید در نظر بگیرید. دانه‌های درشت برای شروع کار و سایش ناهمواری اولیه کار مناسب هستند و دانه‌های ریزتر برای سایش پایانی بهتر است استفاده شود. در دیسک‌های سایشی ضخیم احتمال شکستگی و تاب برداشتن بسیار پایین است.

صفحه‌هات برش‌

برای برش‌کاری باید از دیسک‌های مخصوص برش استفاده کنید‌. دیسک‌های برش هر چقدر نازک‌تر باشد برشی راحت‌تر و دقیق‌تر را انجام می‌دهند. یک تفاوت عمده بین دیسک‌های ساینده و برش در این است که هر چه دیسک‌های سایشی نازک‌ باشد شکننده‎تر هستند و بهتر است دیسک سایشی ضخیم باشد.

دیسک‌های سایشی نازک‌ باشد شکنندهتر هستند و بهتر است دیسک سایشی ضخیم باشد.

فلاپ دیسک‌ ابزار سایشی

فلاپ دیسک‌ها یکی از پرکاربردترین و بهترین ابزار سایشی محسوب شده و بر روی دستگاه فرز و پولیش قابل نصب است. این نوع فلاپ‌ها با کمک دستگاه کار سایش و صیقل سطوح مورد نظر را انجام می‌دهند. این ابزار سایش در صنایع جوشکاری، زنگ‌ بری فلزات، ماشین‌کاری، سایش خطوط و سطوح ناهموار بسیار کاربرد دارند. فلاپ دیسک‌ها برای سطوح ظریف‌تر مناسب هستند و این ابزار ویژگی‌های خاصی دارد مانند:

 • فلاپ دیسک‌ها به راحتی بر روی سطوح ناهموار قابل چرخش هستند.
 • طراحی این دیسک‌ها به گونه‌ای است که هنگام سایش قابلیت تغییر فشار را دارد.
 • این دیسک‌ها ارتعاش کمی دارند و کاربر با کار کردن با این دیسک‌ها دچار خستگی نمی‌شود .
 • احتمال پرش براده با این قطعه بسیار کم است.
 • نسبت به سایر ابزارهای سایشی فلاپ دیسک‌ها خروجی کار تمیزتری دارند.
 • فلاپ‌ها نسبت به سایر دیسک‌های سایشی سرعت، دوام و دقت بیشتری دارند.
 • فلاپ دیسک‌ها از لحاظ ابعاد به دو دسته دیسک‌های مخروطی و مسطح تقسیم می‌شوند.

. دیسک‌های مخروطی

طراحی این دیسک‌ها به این صورت است که لبه‌های آن اندکی با سطح فلاپ دیسک زاویه دارد و این طراحی موجب کاربرد بهتر این ابزار شده است.

. دیسک‌های مسطح

این دیسک‌ها برای سطوحی که احتیاج به کنترل بیشتر و فشار کمتری دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. دیسک‌های مسطح انتخاب درست برای سایش سطوح صاف با لبه‌های بیرونی هستند. این دیسک‌ها به علت تسلط کمتر اپراتور و احتمال برخورد قطعه به پیچ و مهره دستگاه کاربرد زیادی ندارند.

سنباده ابزار سایش

برای آشنایی با ابزار سایش و برش باید کاربرد سنباده‌ها را هم بدانید سنباده‌ها یکی از وسایل سایشی هستند. سنباده ابزاری است که احتمالا در هر خانه‌ای حداقل مدل دستی آن وجود دارد و برای مسطح و یک‌دست کردن سطح مورد نظر به کار گرفته می‌شود. برای متریال‌های فلز، چوب و… کاربرد دارد و البته سنباده‌ها در نقاشی ساختمان‌ها برای هم سطح کردن دیواره‌های آسیب دیده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای اینکه سطوح فلزی رنگ‌ آمیزی شود باید اول سنباده کاری شود و بعد فلز را رنگ کرد. سنباده‌ها به صورت دستی و یا با قرار گرفتن در دستگاه‌های مخصوص قابل استفاده هستند. سنباده‌ها به سه صورت سنباده رولی، سنباده دیسکی و سنباده ورقه‌ای تولید می‌شوند.

زمانی که از سنباده دستی استفاده می‌کنید فشاری که در حین کار وارد می‌کنید برای سنباده دستی قابل تغییر است. با سنباده‌های دستی  به نقاطی دسترسی دارید که با دستگاه شاید نتوانید آن قسمت را سنباده بکشید. زمانی که کار به صورت مدت زمان طولانی و به صورت مدام باید انجام شود کار سنباده‌کشی باید با دستگاه انجام شود، زیرا به صورت دستی دیگراین امر امکان‌پذیر نیست.

زمانی که کار به صورت مدت زمان طولانی و به صورت مدام باید انجام شود کار سنباده‌کشی باید با دستگاه انجام شود.

صفحه سنگ فرز ابزار برش و سایش

یکی دیگر ابزارهای سایش و برش سنگ فرز بوده و این ابزار یک ابزار چند کاره است. ابزاری است که قابلیت سایش و برش را با هم دارد و اگر با متریال‌های مانند چوب، فلز، سنگ سرو کار دارید، بدون شک سنگ فرز یک ابزار کاربردی برای شما است. صفحه سنگ فرز بیشتر برای برش قطعه استفاده می‌شود اما برای سایش هم کاربرد دارد. زمانی که این صفحه برای کار سایش مورد استفاده قرار می‌گیرد، در دستگاه‌های دستی با زاویه قائم قرار می‌گیرد. صفحه سنگ فرز مانند یک سی‌دی گرد و نازک است و مانند دیگر ابزارهای دارای  تقسیم بندی است و شامل موارد زیر است:

. صفحه سنگ فرز الماس

این صفحه برای متریال‌های فلزی بیشترین کاربرد را دارد. در تولید این صفحات از الماس استفاده می‌شود و به دلیل جنس متفاوتی که این صفحات دارند گران‌تر از سایر صفحات موجود هستند. تمام این صفحه از الماس تشکیل نشده بلکه لایه نازکی از الماس خرد شده بر روی لبه‌ها و سطح صفحه قرار گرفته است. صفحه الماسه به لطف لبه‌های خاصی که دارند برش را تمیز و بدون نقص به پایان می‌رسانند و متریال‌های متراکم فلزات به راحتی با صفحه الماسه برش‌کاری می‌شود. به دلیل گران بودن این صفحه در صورت نیاز و ضروری بودن مورد استفاده قرار  می‌گیرد. البته با پیشرفت تکنولوژی و تولید ابزارهای مختلف و تخصصی قیمت این صفحه تا حدودی ارزان‌تر شده است.

. صفحه استیل ‌بر

صفحات استیل‌بر کمترین ضخامت در بین صفحات برشی را دارند و کل صفحه استیل‌بر صاف است. این صفحه برای برش‌کاری متریال استیل با ضخامت کم کاربرد دارد.

. صفحه سرامیک ‌بر

این صفحات به دلیل جنسی که دارند در حین کار خطر گرم شدن بیش از حد را ندارند، زیرا در این صفحه از سیال (coolant) استفاده می‌شود و از صفحات دوام بالای دارند. صفحه سرامیک ‌بر از طریق سایش، کار برش‌کاری را انجام می‌دهد و این صفحه از دانه‌های سایشی ساخته شده است. صفحات سرامیک ‌بر در سال‌های اخیر بیشترین تغییرات را کرده‌اند. صفحه سرامیک ‌بر از صفحات الماس ‌بر ارزان‌تر هستند.

. صفحه آهن ‌بر

این صفحات برشی مناسب برای برش انواع لوله و پروفیل آهنی با ضخامت کم بوده و این صفحه در قطرهای متنوعی ساخته می‌شود. ضخامت این صفحه‌ها معمولا ۱ یا ۲ میلی‌متر است.

. صفحه اره گرد بر

اره گرد بر یکی از ابزار‌های پر مصرف و کاربردی و قابل حمل است. برش‌های این اره دقیق و عمیق بوده و علاوه بر برشی که ایجاد می‌کند قابلیت تنظیم کردن عمق و زاویه بر را نیز دارد.

. صفحه پروفیل ‌بر

این صفحه بر روی دستگاه پروفیل ‌بر نصب می‌شود این صفحه برای کارهای برش پرکاربرد است.

. صفحه سنگ سنباده

این صفحه‌ها به صورت دیسک شکل تولید شده و طراحی این صفحه‌ها به صورتی است لبه‌های آجدار دارند. صفحه سنگ سنباده برای از بین بردن لبه‌های فلزی خشن، با سرعت مناسب کار را به پایان می‌رساند و برای متریال فلز که لبه‌های آن احتیاج به صاف کردن دارد از این صفحه استفاده می‌شود. این صفحات بر روی دستگاه سنگ فرز نصب شده و هنگامی‌که از هر نوع ابزاری استفاده می‌کنید بدون استثنا باید نکات ایمنی آن ابزار را رعایت کنید. به عنوان مثال صفحه‌ها از جنس فلز و متریال کار هم اگر فلز باشد با شروع کار جرقه‌های زیادی تولید می‌شود و بسیار خطر‌ناک هستند.

فاکتورهای انتخاب صفحه برش

برای اینکه بتوانید یک صفحه برش مناسب داشته باشید باید فاکتورهای را در نظر بگیرید مانند: سختی صفحه، صفحه از مقاومت بالای برخوردار باشد، صفحه منتخب باید در درجه حرارت بالا کارآیی داشته باشد، صفحه باید در برابر ساییدگی و اثرات شیمیایی مقاوم باشد، ضریب اصطکاک بالای داشته باشد و آخرین عامل هزینه و قیمت آن صفحه است که باید آن را در نظر بگیرید.

صفحه برش باید در برابر ساییدگی و اثرات شیمیایی مقاوم باشد.

جنس صفحه‌های ابزار برش و سایش

صفحات برش معمولا از ترکیب چسب، رزین و دانه‌های سایشی ساخته می‌شود. دانه‌های صفحه برش از اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیر‌کونیوم، کاربید سیلیکون، سرامیک اکسید آلومینیوم تولید می‌شوند. هر کدام از این ترکیبات دانه‌ها برای کاربردهای متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد صفحه را این دانه‌ها مشخص می‌کنند.

 • دانههای اکسید آلومینیوم: این دانه‌ها مناسب برای سایش و برش هستند و برای متریال‌های آهنی کاربرد دارد.
 • دانههای اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم: صفحاتی که از این دانه‌ها تشکیل شده باشد برای برش‌کاری و لایه‌برداری متریال‌های فولاد (البته فولاد‌های سخت) کاربرد دارد.
 • دانههای کاربید سیلیکون: این دانه‌ها برای برش‌کاری انواع پلاستیک و لاستیک استفاده می‌شود و قابلیت برش‌کاری متریال‌های غیر آهنی را نیز دارد. صفحه‌هات ساخته شده با دانه‌های کاربید سیلیکون برای ساییدن فلزات سخت استفاده می‌شود.
 • سرامیک اکسید آلومینیوم: قوی‌ترین نوع صفحات، صفحه‌های است که جنس تشکیل دهنده آن از دانه‌های سرامیک اکسید آلومینیوم است. این صفحه‌ها مناسب برای لایه بردای و برش‌کاری فولادهای خیلی سخت است.

 اره موتور بنزینی

این اره مخصوص برش دادن متریال چوب بوده و برای برش دادنعرضی  درخت‌های بزرگ و تنومند استفاده می‌شود. اره موتور در دو نوع بنزینی و برقی که قابلیت شارژ شدن دارد تولید می‌شود. مدل‌های بنزینی سرو صدا زیاد و قدرت بالای دارند، اما مدل برقی سرو صدای کم‌تر داشته و از قدرت پایین‌تری برخوردار است.

اره موتور در دو نوع بنزینی و برقی که قابلیت شارژ شدن دارد تولید می‌شود.

دستگاه‌های اره نواری

با ورود این دستگاه به صنایع مختلف کار برش‌، کاری آسان شده و با دقت انجام می‌شود. اره نواری برش‌های دقیق برای متریال‌های ضخیم را بوجود می‌آورد و نیروی خود را توسط الکترو موتور تامین می‌کند. یکی‌دیگر از ویژگی‌های بی‌نظیر این دستگاه این است که برای برش‌کاری از فشار وزن دستگاه استفاده می‌شود. از این دستگاه برای برش چوب، فلزات، آلومینیوم و… می‌توان استفاده کرد.

. اره فارسی ‌بر

این اره برای برش‌ در صنایع نجاری بیشترین کاربرد را دارد و چوب را در زاویه‌های متفاوت می‌تواند برش دهد. اره‌های فارسی‌ بر قابلیت تنظیم درجه 0 تا 45  درجه را دارند و برش‌کاری چوب با این اره به صورت عمودی و افقی امکان‌پذیر است. اره‌های فارسی ‌بر بدون شک در کارگاه‌های کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

خرید انواع ابزارهای برش و سایش

ابزارهای سایش و برش به دلیل مصرف زیادی که دارند باید از کیفیت بالای برخوردار باشند اما هستند افرادی که خواستار کیفیت پایین و قیمتی ارزان هستند. پس در بازار انواع ابزارها با کیفیت‌های متفاوت موجود است هنگام خریداری این صفحات کیفیت را بالاترین فاکتور برای خود قرار دهید. اگر به دنبال یک فرشگاه معتبر در زمینه فروش ابزارهای سایش و برش هستید بهترین انتخاب می‌تواند ابزارتم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.