آشنایی با ابزارها

معرفی انواع صفحه برش

cover t c b

صفحه برش یکی از ابزارهای پر کاربرد در صنایع مختلف است که دارای انواع و اقسام گوناگون است. در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع صفحه برش بپردازیم و آن را شرح دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

صفحه برش چیست؟

از صفحه برش برای برش دادن قطعات مختلف استفاده می‌شود. صفحه برش با کمک دستگاه سنگ‌ فرز، برش‌کاری را انجام داده و  این ابزار با چرخشی که دارد می‌تواند انواع برش و ساییدگی را به‌وجود آورد. صفحه‌های برش در صنعت ساختمان‌سازی، صنعت کشتی‌سازی، صنعت خودروسازی و… پرکاربردترین ابزار محسوب می‌شوند. همه صفحه برش‌ها قابلیت نصب بر روی دستگاه سنگ‌فرز را دارند.

مواد تشکیل دهنده صفحه برش چیست؟

یکی از بهترین روش‌ها برای برش خانگی و صنعتی استفاده از صفحه‌برش است. صفحه برش‌ها از دانه‌های بسیار ريزی ساخته شده‌اند و از ترکیب رزین و دانه‌های سایشی به همراه چسب ساخته می‌شوند. سه عامل رزین، چسب، دانه‌های سایش تعیین کننده کاربرد صفحه برش‌ها هستند. جنس دانه‌های صفحه برش از اکسید آلومینیوم، اکسید آلومینیوم و زیر‌کونیوم، کاربید سیلیکون، سرامیک اکسید آلومینیوم و… است که در ادامه به شرح هر یک می‌پردازیم:

 • دانه اکسید آلومینیوم: این دانه‌ها برای برش و یا لایه‌برداری متریال آهن و فولاد کاربرد دارد.
 • دانههای اکسید آلومینیوم و زیرکونیوم: برای برش دادن و یا لایه‌برداری فولاد‌های سخت از صفحه برش دانه‌های اکسید آلومینیوم و زیر‌کونیوم استفاده می‌شود.
 • دانه کاربید سیلیکون: صفحه برش با دانه‌های کاربید سیلیکون، کاربرد بیشتری دارد و مناسب برای لایه‌برداری انواع متریال فولاد‌ سخت و برش کاری انواع متریال پلاستیک، سنگ و انواع مواد غیر آهنی از این نمونه دانه استفاده می‌شود.
 • دانههای سرامیک اکسید آلومینیوم: دانه‌های این صفحه برش بسیار قوی است و مناسب برای برش‌کاری و لایه‌برداری تمام قطعه‌های فولادی خیلی سخت است.

 اندازه دانه‌های سایشی و کاربرد آن‌ها

صفحه برش‌ها دارای شماره متفاوتی است که این شماره‌ها تعیین کننده سایز دانه‌های سایشی یک صفحه برش است. دانه سایشی هر چه ابعاد و شماره بزرگ‌تری داشته باشد مناسب برای برش‌کاری و لایه‌برداری متریالی است که نیاز به ظرافت و برش‌کاری صاف ندارند. شماره این صفحه برش‌ها هر چه کوچک‌تر باشد دانه‌های نرم‌تری دارد و مناسب برای لایه‌برداری و برش‌کاری‌های ظریف است.

هر صفحه برش دارای شماره متفاوتی است.

انواع صفحه برش

انواع صفحه‌ برش با کاربرد‌های متفاوت در بازار موجود است و دارای تنوع بسیار زیادی هستند. دانه‌های موجود بر روی صفحه به مرور زمان دچار سایش می‌شود در این زمان باید صفحه قدیمی جایگزین صفحه جدید شود. هر کدام از این صفحات منحصربه‌فرد بوده و کاربرد خاص خود را دارند مانند: صفحه استیل ‌بر، صفحه آهن ‌بر، صفحه ساب و سایش، صفحه پروفیل، صفحه سنگ‌ بر، صفحه سرامیک‌ بر، صفحه بتن‌ بر، صفحه آسفالت‌ بر، صفحه سنباده، صفحه مینی فلاب، صفحه آلومینیوم‌ بر و … در ادامه مقاله کاربرد برخی از این صفحات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

صفحه ‌برش سنگ ‌بر

یکی از انواع صفحه برش سنگ‌ بر  است، سنگ‌برها صفحاتی گرد شبیه DVD هستند. این صفحه‌ها به کمک دستگاه فرز انواع مصالح سخت و محکم را برش می‌دهد. صفحه ‌برش سنگ ‌بر از میلیون‌ها دانه روی صفحه تشکیل شده است ‌که این دانه‌های تیز قادر به سنباده زنی و برش ‌کاری‌ سنگ، فلزات، آلومینیوم، بتن و…‌ هستند. تفاوت سنگ ‌برها با آهن‌بر در اندازه و ضخامت صفحه است. صفحه سنگ ‌بر به دو دسته تقسیم می‌شود صفحات برش و صفحه ساب. صفحه‌ برش برای برش‌کاری استفاده می‌شود و صفحه‌ ساب‌ها برای شکل دادن به متریال فولادی و غیر فولادی استفاده می‌شوند.

مواد تشکیل دهنده صفحه سنگ‌ بر

صفحه‌ سنگ ‌برها از مواد مختلفی تشکیل شده است، در نتیجه هنگام خرید سنگ‌ بر بسته به نوع کارکرد و نیازتان باید صفحه سنگ ‌بری که برای شما کاربرد دارد را خریداری کنید. پرکاربردترین این صفحه از موادی به نام اکسید آلومینیوم با دانه‌های ریز و درشت، چسب، رزین و دانه‌های ساینده تشکیل شده و از چسب رزین برای نگهداری دانه‌ها در این صفحه استفاده می‌شود.

صفحه سنگ بر از موادی به نام اکسید آلومینیوم با دانه‌های ریز و درشت تشکیل شده است.

صفحه‌ الماس ‌بر

این صفحه در دسته‌بندی صفحات برش‌کاری قرار گرفته و به صورت دستی و ماشینی در بازار موجود است که طبق نیازتان می‌توانید تهیه کنید. این صفحات توانایی برش دادن فلزات و متریال‌‌های غیر فلزی را دارد. صفحه الماس ‌برها بیشتر برای برش‌ کاری سنگ‌های گرانیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این صفحه‌ها بسیار مقاوم هستند.

صفحه‌برش آهن ‌بر

با پیشرفت تکنولوژی و ساخت ابزارهای جدید و کاربردی، امروزه به راحتی با کمک تجهیزات به‌روز شده کارها با سرعت بیشتری پیش می‌رود. زمانی که می‌خواهید متریال سخت و مقاوم مانند آهن را برش دهید به یک صفحه‌برش محکم و با کیفیت احتیاج دارید صفحه برشی که در هنگام برش‌ کاری خراب نشود. آهن ‌بر مناسب برای برش انواع لوله و پروفیل آهنی است و با استفاده از دستگاه فرز و همچنین صفحه آهن‌ بر، برش‌کاری انجام می‌شود. صفحه‌برش آهن ‌بر در قطر‌های متفاوت ۱۱۵، ۱۸۰، ۲۱۰، ۲۳۰ تولید می‌شود و ضخامت این صفحات برش بین ۱ تا ۲ میلی‌متر است.

نحوه عملکرد صفحه‌ آهن‌ بر

این صفحات از دانه‌های ریز سایشی تشکیل شده‌اند که در هنگام برش، این صفحه با کمک دستگاه فرز با چرخش بسیار بالا به قطعه مورد نظر برخورد کرده و با توجه به اصطکاک و سایشی که بین صفحه و قطعه ایجاد می‌شود با کمک دانه‌های تیز صفحه‌آهن‌ بر به بهترین نحو عملیات برش‌کاری انجام می‌شود.

صفحه پروفیل ‌بر

امروزه انواع صفحات برش به منظور کار در شرایط مختلف در دسترس کاربران است. برای برش انواع قوطی و پروفیل‌های ساختمانی از صفحه‌ پروفیل ‌بر استفاده می‌شود. پروفیل‌برها در صنعت ساختمان‌سازی بسیار کاربرد دارد. این صفحات هم مانند دیگر صفحات از دانه‌های سایشی و چسب به همراه رزین ساخته می‌شود. برای برش انواع پروفیل‌ها بهتر است از دستگاه پروفیل‌بر استفاده کنید دستگاه فرز می‌تواند مشکلاتی را در حین کار با این صفحه ایجاد کند. دستگاه پروفیل‌بر به بهترین شکل سخت‌ترین متریال را با سرعت برش می‌دهد.

پروفیل چیست؟ پروفیل‌ها با وجود وزن کم و مقاومت بالای که دارند در صنایع کشتی‌سازی، ساختمان‌سازی، خودرو سازی کاربرد دارند و کار را برای فعالان این صنعت بسیار آسان کرده است. پروفیل‌برها معمولا در سایز‌های بزرگ تولید می‌شود. از پروفیل‌برها به هیچ عنوان برای برش‌کاری بتن، آلومینیوم یا مواد دیگر نباید استفاده کنید.

صفحه آلومینیوم‌ بر

همان طور که از اسم خود صفحه مشخص است برای برش‌کاری انواع متریال آلومینیومی از صفحه آلومینیوم ‌بر استفاده می‌کنند. آلومینیوم‌ها حساس هستند و با کوچک‌ترین ضربه شکل خود را از دست می‌دهند در نتیجه هنگام برش‌کاری آلومینیوم باید مراقب باشید و حتما از صفحه آلومینیوم‌ بر استفاده کنید. صفحه آلومینیوم‌ بر از فیبر به همراه چسب رزین درجه یک ساخته شده است.

آلومینیوم‌ها حساس هستند و با کوچک‌ترین ضربه شکل خود را از دست می‌دهند.

صفحه گرانیت ‌بر

این صفحات از شیارهای زیادی تشکیل شده است طراحی این صفحه کاملا منحصر بفرد است. صفحه گرانیت بر به صورت شیار دار طراحی شده است و این شیارها وجه تمایز این صفحه با دیگر صفحات است. صفحه گرانیت‌بر از جنس فولاد و تقریبا از باکیفیت‌ترین آلیاژ فولادی ساخته می‌شود. تیغه‌های صفحه گرانیت از الماس بوده و این دانه‌های الماس توسط جوش یا پرس به بدنه صفحه محکم می‌شوند. این صفحات در سایزهای مختلفی تولید و در بازار موجود بوده و پرکاربردترین صفحه گرانیت‌ بر ۱۱۵، ۱۸۰، ۲۳۰ به شمار می‌رود. این صفحات بیشتر در ساختمان‌سازی کاربرد دارد. یکی از انواع صفحه برش‌ها که می‌تواند انواع سنگ‌های ساختمانی را به ابعاد کوچک‌تر برش دهد صفحه گرانیت‌ بر‌ها هستند.

صفحه بتن ‌بر

این صفحه از دندانه‌های الماس تولید شده و صفحات بتن ‌بر به صورت یک دست نیست بلکه به صورت دندانه‌دار سگمت بوده و قطرهای پرکاربرد این صفحه در شماره‌های ۳۰۰ تا ۷۵۰ میلی‌متر است. صفحه‌ بتن ‌بر به دلیل طراحی از انواع صفحه برش‌های خاص به حساب می‌آید.

صفحه استیل ‌بر

اکثر صفحات برش بنا بر کاربرد و قطعه‌ای که برش می‌دهند نامگذاری شده‌اند و  برای سطوح استیل مورد استفاده است. استیل‌برها بر روی دستگاه فرز و دستگاه پروفیل ‌بر قابل نصب هستند. این صفحات بعد از مدت زمانی کند شده و باید صفحه جدید را جایگزین کرد، این صفحات در دو سایز ۱ میل و ۲ میل موجود است صفحات ۱ میل برای برش سطوح استیلی نازک‌تر استفاده می‌شود. صفحات ۲ میل برای برش و ساییدگی استیل‌های ضخیم‌تر کاربرد دارد.

صفحه برش آسفالت‌ بر

یکی دیگر از انواع صفحه برش آسفالت ‌برها هستند، از این صفحات برای راه‌سازی استفاده می‌شود که برای برش مستقیم آسفالت و یا بتن کاربرد دارد. قیمت آسفالت ‌بر نسبت به بتن ‌بر‌ها کمتر است علت این است که بتن بر فقط برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد آسفالت ‌بر‌ها به این صورت است، اگر در خیابان زمانی که چاله به‌وجود می‌آید همان قسمت چاله را به صورت بزرگ‌تر برش می‌دهند با این برش کاربردی ادامه فرآیند ترمیم خیابان بهتر انجام می‌شود.

صفحه سرامیک ‌بر

برای برش انواع سرامیک از صفحات سرامیک ‌بر استفاده می‌شود. این صفحات بسته به نیاز کاربر در ابعاد و ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شود‌. امکان لب‌پر شدن سرامیک در حین برش‌کاری بسیار زیاد است به همین جهت حتما برای برش‌کاری سرامیک باید از صفحه مخصوص آن استفاده کرد.

برای برش انواع سرامیک از صفحات سرامیک ‌بر استفاده می‌شود.

نکات ایمنی در حین انجام کار با صفحه ‌برش‌ها

بعد از اینکه دریافتیم صفحه برش و انواع آن چیست و کار کردن با آن را یاد گرفتیم باید نکات ایمینی آن را هم رعایت کنیم:

 • صفحه برش‌ها در هر قطری که باشند قطرهای نازک و یا کلفت فرقی ندارد احتمال خرد شدن این صفحات وجود دارد باید در هنگام استفاده از این ابزار از محافظ صورت استفاد کرد.
 • دستگاه فرز باید متناسب با صفحه‌برش باشد.
 • هنگامی که کار برش‌کاری را انجام می‌دهید از ضربه زدن بر روی قطعه مورد نظر خود داری کنید. فشار بر روی قطعه باید به صورت یکنواخت انجام شود.
 • حتما از محافظ گوش و دستکش حین‌کار استفاده شود.
 • برای نصب صفحه بر روی دستگاه فرز از بیش از حد سفت کردن پیج خودداری کنید، استفاده از این مدل ابزارها سهل انگاری عواقب جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد.
 • تجهیزات ايمنی بر روی سنگ فرزها نصب است، آن‌ها را جدا نکنید.
 • به مرور زمان امکان ترک خوردگی وجود دارد اگر صفحه شما ترک خورده است دیگر از آن استفاده نکنید، زیرا به دلیل چرخش در سرعت بالا صفحه‌برش‌ها امکان خرد شدن صفحه‌هات ترک خورده بسیار زیاد است.
 • روی دستگاه و خود صفحات برش هر کدام میزان دور آن نوشته شده است به این مورد توجه کنید.

خرید صفحه برش

هنگام خریداری صفحه برش به برند این صفحات توجه کنید. بهتر است کیفیت خوب این ابزارها را تهیه کنیدتا از آسیب‌های احتمالی در امان باشید. به این موضوع توجه کنید تنها برند، مد نظرتان نباشد، هستند افراد سودجویی که نمونه‌های مشابه را با برند معتبر در بازار به فروش می‌رسانند. در نتیجه از مراکز خرید و وب‌فروشگاه‌های اینترنتی معتبر خریداری کنید. برای خرید این ابزارها می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ابزارتم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.