آشنایی با ابزارها

انواع صفحه سنگ فرز

انواع صفحه سنگ فرز

یکی از ابزارهای پرکاربرد در صنعت دستگاه فرز و انواع سنگ فرز است که کاربرد، شکل و برندهای متعددی دارد که در این مقاله به بررسی کامل این دستگاه و انواع صفحه سنگ فرز و کاربرد هر یک می‌پردازیم.

دستگاه فرز چیست؟

به دستگاهی که به وسیله دست نگه داری می‌شود و به کمک انرژی برق کمپرس‌های هوا که باد را تولید می‌کنند کار کرده و هر یک کار کفسابی، پولیش و برش را انجام می‌دهد دستگاه فرز می‌گویند. این ابزار پر کاربرد و بدون آن انجام بسیاری از کارها در حوزه سنگ کاری، آهنگری و… امکان پذیر نیست. تقریبا تمام افرادی که در حوزه صنعت فعالیت می‌کنند با این دستگاه آشنا بوده و با آن کار کرده‌اند.

کاربرد دستگاه فرز

این دستگاه پر کاربرد عموما در همه کارهای که به برداشت حجم زیادی از آهن بر روی سطح کار نیاز دارد به کار می‌رود. یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه از بین بردن بیرون زدگی فلز و سنگ از سطح کار است و یا برش قطعات بدون در نظر گرفتن متریال آن‌ها است. علاوه بر این دستگاه می‌تواند به عنوان یک تیز کننده بسیار قوی نیز عمل کند. برای مثال شما می‌توانید با استفاده از سنگ فرز ابزار باغبانی خود مانند داس، چنگک و… را تیز و تعمیر کنید.

یکی دیگر از کاربردهای این دستگاه سنگ زنی‌ است و این امکان را می‌دهد تا گوشه‌‎های تیز را صاف کرد و سطحی صاف به آن داد. همچنین از این دستگاه برای سنباده زنی و از بین برد سطح قدیمی کار نیز استفاده می‌شود. از این دستگاه برای برش انواع متریال‌ها مانند: چوب، فلز، سنگ، بتن، کاشی و حتی متریال‌هایی مانند پلاستیک و PVC نیز می‌توان استفاده کرد.

صفحه سنگ فرز چیست

صفحه سنگ فرز به یک دیسک گرد گفته می‌شود که دارای دانه‌های برشی است و برای برش دادن و یا سایش اجسام سختی مانند فولاد، سنگ، بتن، آهن و… از آن استفاده می‌شود. صفحه سنگ فرز به تنهایی قابل استفاده نیست و حتما باید به دستگاه سنگ فرز متصل شود تا قابل استفاده باشد. جنس سنگ‌ها متناسب با نوع کارکرد آن متفاوت است و از جنسهای مختلفی مانند: اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون و… ساخته می‌شود.

ساختار صفحه سنگ‌ها به دو صورت کلی است و شامل دانه‌هایی هستند که کار اصلی برش را انجام می‌دهند و چسبی که این دانه‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد.

نحوه کار سنگ فرز

صفحه سنگ فرز با قرار گرفتن بر روی یک سنگ بزرگ یک برش بر روی آن ایجاد می‌کند در ابتدا عمق این برش کم است و هرچه حرکت سنگ فرز به جلو بیشتر می‌شود سرعت آن کندتر و عمق بیشتری ایجاد می‌کند. با این برش یک سنگ بزرگ را می‌توان به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرد و سطح صافی داشت. دنده‌های موجود در سنگ فرز به کمک کمپرسورهای باد تراشه‌ها را از اطراف سنگ فرز پراکنده کرده و انجام کار را راحت‌تر می‌کنند.

انواع سنگ فرز

در این بخش به معرفی انواع سنگ فرز می‌پردازیم و آن‌ها را بر اساس متریال برش و کارکرد تقسیم بندی کرده و شرح می‌دهیم:

.انواع سنگ فرز بر اساس متریال برش

صفحه‌های فرز بر اساس متریالی که برش می‌دهند دارای تقسیم بندی‌های متفاوتی هستند که عبارت‌اند از:

صفحه آهن بر

این صفحه برای برش انواع پروفیل‌ها و لوله‌های آهنی و فولاد با قطر کم مناسب است و با قطرهای 115، 180، 210 و 230 میلی‌متر و ضخامت 1 تا 2 میلی‌متر تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. متریال مورد استفاده در این نوع صفحه دانه‌های سرامیکی با اتصال کریستالی است که موجب می‌شود کمتر دچار سایش و اصطکاک شود. در ساختار این صفحه میلیون‌ها نقطه شکسته وجود دارد که موجب می‌شود سرعت برش بیشتر شده و همواره تیز بماند.

صفحه آهن بر برای برش انواع پروفیل‌ها و لوله‌های آهنی و فولاد با قطر کم مناسب است.

صفحه سنگ بر

این صفحه برای برش انواع سنگ‌های ساختمانی و غیر ساختمانی، بتن، آجر و بلوک مناسب است و با قطرهای 115، 180، 210 و 230 میلی‌متر و ضخامت 1.5 تا 2.5 میلی‌متر تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. متریال مورد استفاده در این نوع صفحه دانه‌های سیلیکونی با اتصال نرم و دو لایه فایبرگلاس است که موجب می‌شود یک برش صاف ایجاد شود. این صفحه ها در برابر خراشیدگی و سایش بسیار مقاوم بوده و به راحتی نمی‌شکنند.

صفحه سنگ بر برای برش انواع سنگ‌های ساختمانی و غیر ساختمانی،  بتن، آجر و بلوک مناسب است.

صفحه استیل بر

این صفحه برای برش انواع  آهن و فولادی با ضخامت کم است و کمترین ضخامت بین صفحه برش‌ها را دارد. نهایت ضخامت این مدل صفحه‌ها 2 میلی‌متر است. یکی دیگر از تفاوت‌های این صفحه سنگ فرز با صفحه‌های دیگر در این است که در تمام قسمت‌ها دارای یک سطح صاف و بدون برآمدگی است. از این صفحه برای لایه برداری و برش استیل با ضخامت کم می‌توان استفاده کرد.

صفحه استیل بر برای برش انواع آهن و فولاد با ضخامت کم است.

صفحه پروفیل بر

این صفحه برای برش انواع پروفیل مناسب است و برای برش آهن در آهنگری و برش قوطی، پروفیل و همین‌طور لوله نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و با قطرهای 300 و 355 میلی‌متر تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. متریال مورد استفاده در این نوع صفحه دانه‌های سیلیکونی است که کمتر دچار سایش و اصطحکاک شود. این نوع از صفحه فرز یکی از پر کاربردترین و پرمصرف‌ترین صفحه در ایران است.

صفحه پروفیل بر برای برش آهن در آهنگری و برش قوطی، پروفیل و همین‌طور لوله نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 صفحه سرامیک بر

این صفحه برای برش انواع سرامیک و سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد و با قطرهای 115، 180 و 230 میلی‌متر تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. کارکرد این صفحه به مانند صفحه برش فیبری بر مبنای سایش است اما بر خلاف صفحه فیبر که کلا بر مبنای سایش است این صفحه فقط لبه‌های سایشی دارد که به جوش در لبه‌های صفحه قرار گرفته‌اند.

صفحه سرامیک بر برای برش انواع سرامیک و سنگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صفحه گرانیت بر

این صفحه از جنس فولاد بوده و دارای شیارهایی یک دست و یک شکل است و با قطرهای 115، 125، 180و 230 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شود.

صفحه گرانیت بر از جنس فولاد بوده و دارای شیارهایی یک دست و یک شکل است.

صفحه بتن بر

این صفحه‌ها دارای لبه الماسه هستند و به صورت دندانه دار سگمنت بوده و یک پارچه نیستند. با قطرهای 125، 180، 230، 300 و 750 میلی‌متر تولید و به بازار عرضه می‌شود.

صفحه‌ بتن بر دارای لبه الماسه هستند و به صورت دندانه دار سگمنت بوده و یک پارچه نیستند.

صفحه آسفالت بر

این صفحه‌ها دارای لبه الماسه هستند و به صورت دندانه دار سگمنت بوده و یک پارچه نیستند و برای برش انواع بتن بسیار مناسبی هستند و با قطرهای 350، 450، 500، 550، 600، 650، 700 میلی‌متر  و حتی در سایزهای بسیار بزرگ‌تر مانند 1200 میلی‌متر برای کارهای صنعتی هم تولید و به بازار عرضه می‌شود.

صفحه‌ آسفالت بر دارای لبه الماسه هستند و به صورت دندانه دار سگمنت بوده و یک پارچه نیستند.

صفحه سیمی

از این صفحه برای از بین بردن زنگ زدگی در آهن آلات به کار می‌رود و شکلی شبیه به فرچه یا سیم ظرف‌شویی دارد؛ برای همین به آن فرچه نیز می‌گویند و می‌توان آن را در دسته آهن بر جای داد.

صفحه سیمی برای از بین بردن زنگ زدگی در آهن آلات به کار می‌رود.

تفاوت صفحه برش سنگ و آهن

تفاوت این دو صفحه فرز به طور خلاصه عبارت است از:

 • صفحه برش آهن نازک‌تر از سنگ است
 • صفحه آهن بر به راحتی امکان شکستن دارد
 • سرعت صفحه سنگ کمتر است

انواع صفحه سنگ بر اساس کارکرد

انواع سنگ فرز بر اساس کارکرد عبارت است از:

صفحه سنگ برش

این صفحه‌ها عموما برای برش استفاده می‌شود و برای برش اشیاء فلزی و سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام ساختمان سازی از صفحه فرز بسیار استفاده می‌شود و برش سنگ‌ها میله گردها، نرده‌ها و… به کمک این ابزار انجام می‌شود. این ابزار دارای دو سایز بزرگ و مینی تولید و عرضه می‌شود.

صفحه‌ سنگ برش برای برش اشیاء فلزی و سنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صفحه سنگ الماسه

این صفحه که برای برش انواع ورقه‌های سرامیک، سنگ، گرانیت و کاشی مناسب است دارای لایه‌های الماسه ساینده بود و دارای دو مدل ‌تر و خشک است و به عنوان گران‌ترین صفحه نیز شناخته می‌شود.

صفحه سنگ الماسه برای برش انواع ورقه‌های سرامیک، سنگ، گرانیت و کاشی مناسب است.

صفحه سنگ ساب

این صفحه که برای شکل دهی و سایش قطعات با انواع متریال‌ها مانند: ورقه‌های سرامیک، سنگ، گرانیت و کاشی مناسب است دارای لایه‌های الماسه ساینده بود و دارای دو سایز کوچک و بزرگ است. همچنین از این صفحه برای از بین بردن بر آمدگی اتصالات فلزات نیز می‌توان استفاده کرد. امروزه از سنگ ساب برای تیز کردن انواع اشیا فلزی خانه و آشپزخانه و باغبانی نیز استفاده می‌شود.

صفحه سنگ ساب برای شکل دهی و سایش قطعات با انواع متریال‌ها مناسب است.

صفحه سنگ پولیش

این صفحه که برای صاف کردن سطح رنگ شده و… با انواع متریال مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای سایزهای متفاوت است. از جمله موارد استفاده این صفحه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تراشیدن و از بین بردن رنگ کهنه از روی سطوح
 • صافکاری چوب قبل از استفاده از روغن جلا و دیگر پوشش‌های چوب
 • صاف کردن سطوح با متریال‌های مختلف و حذف برآمدگی‌ها و ناصافی‌ها
صفحه سنگ پولیش برای صاف کردن سطح رنگ شده با انواع متریال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه نصب و تعویض صفحه سنگ فرز

برای تعویض و نصب صفحه فرز ابتدا باید یک سری ابزار در اختیار داشته باشید که این ابزارها عبارت‌اند از:

 • آچار دستگاه
 • دستکش ایمنی
 • انبر قفلی
 • صفحه فرز نو
 • پیچ گوشتی
 • چکش
 • انبردست

بعد از این که این ابزار را تهیه کردید با رعایت نکات ایمنی شروع به تعویض و نصب صفحه سنگ فرز می‌کنیم. در ابتدا برق را قطع کرده و از قطع آن اطمینان حاصل می‌کنیم. در مرحله بعد به کمک آچار سنگ و یا سایر ابزارها اقدام به باز کردن صفحه می‌‎کنیم (برای آموزش کامل مراحل نصب به اینجا مراجعه کنید).

بعد از این که صفحه قدیمی را باز کردیم آن را از دستگاه جدا کرده و صفحه جدید را جایگزین می‌کنیم. صفحه جدید را خلاف جهت باز کردن می‌چرخانیم تا به طور کامل در جای خود قرار بگیرد. در آخر پیچ و مهره‌ها را گذاشته و محکم می‌کنیم. در انجام تمام این مراحل به نکات ایمنی توجه داشته باشید و رعایت کنید. همچنین از محکم و سفت شدن صفحه در جای خود قبل از استفاده اطمینان حاصل کنید تا در هنگام کار به دستگاه و افراد آسیب نرسد.

برندهای مختلف صفحه سنگ

سنگ فرزهای موجود در بازار به مانند دیگر ابزارهای موجود در بازار داری انواع و مارک‌‎های مختلفی است که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد که در بازار ایران موجود بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این برندها عبارت‌اند از:

 • سنگ فرز دیوالت
 • سنگ فرز بوش
 • سنگ فرز ماکیتا
 • سنگ فرز رونیکس
 • سنگ فرز متابو
 • سنگ فرز اینسایز
 • سنگ فرز ایران پتک
 • سنگ فرز توسن
 • سنگ فرز نووا
 • سنگ فرز نک
 • سنگ فرز کارش
 • سنگ فرز دی سی ای و….

سایز سنگ فرز

سنگ فرزها را از نظر سایز و اندازه به سه دسته کلی مینی فرز، مینی فرز دسته بلند و فرزهای بزرگ تقسیم کرد. در ادامه به شرح هر یک می‌پردازیم:

. مینی فرز

این نوع سنگ فرز دارای قطر 115 میلی‌متر  و با وزن و حجم کم است و بیشتر برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه از قدرت پایینی برخوردار بوده و قدرت و میزان چرخ این سنگ 11000 دور دقیقه است. وزن این دستگاه‌ها حتی به نیمی از وزن سنگ فزرهای بزرگ نمی‌رسد و وزن آن متناسب با برند سازنده آن متفاوت است. اکثر برندهای معتبر و نام برده شده در این مطلب این سایز را تولید کرده و به راحتی می‌توان آن را از بازار خریداری کرد.

. مینی فرز دسته بلند

این نوع سنگ فرز دارای قطر 115 میلی‌متر  است اما در برخی از برندها امکان استفاده از قطرهای 125 و 135 نیز وجود دارد. وزن و حجم این دستگاه نسب به مینی فرز کمی بستر است و شکل آن نیز متفاوت است و دارای دسته بلند‌تری است و کار با آن برای کاربر راحت‌تر است و بیشتر برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این دستگاه از قدرت پایینی برخوردار بوده اما نسبت به مینی فرز از قدرت بیشتری برخوردار است. در این دستگاه  قدرت و میزان چرخ را تا  9000 دور در دقیقه کاهش داده‌اند تا کار با آن آسان باشد. وزن این دستگاه‌ها حتی به نیمی از وزن سنگ فزرهای بزرگ نمی‌رسد و وزن آن متناسب با برند سازنده آن متفاوت است. اکثر برندهای معتبر و نام برده شده در این مطلب این سایز را تولید کرده و به راحتی می‌توان آن را از بازار خریداری کرد.

. سنگ فرز بزرگ

این نوع سنگ فرز که برای کار در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد خود به دو دسته کلی سنگ فرز آهن و سنگ فرز سنگ کاری تقسیم می‌شود. این دستگاه از وزن و توان و قدرت بالایی برخوردار است. قدرت این دستگاه به کمک موتورهای قوی‌تری مانند آرمیچر  و بالشتک است.

خرید صفحه سنگ فرز

برای خرید صفحه سنگ فرز توجه به برخی نکات بسیار ضروری است و به شما در خرید یک صفحه فرز مناسب بسیار کمک می‌کند. این نکات عبارت‌اند از:

 • اندازه سنگ فرز: اندازه و قطر سنگ فرزی که خریداری می‌کنید باید متناسب با دستگاه شما باشد. علاوه بر این سنگ فرزی که خریداری می‌کنید باید متناسب با کاری که قصد انجام آن را دارید انتخاب شود.
 • نوع صفحه سنگ فرز: در هنگام خرید صفحه سنگ فرز به نوع آن متناسب با کارکردی که دارد و کاری که قصد انجام آن را دارید توجه کنید. برای مثال اگر می‌خواهید از سنگ فرز برای تیز کردن و درست کردن اشیا باغبانی استفاده کنید بهتر است از سنگ فرز سنگ ساب استفاده کنید. یا اگر قصد برداشت برجستگی‌های اضافی و برداشت رنگ‌های قدیمی از سطح کار را دارید بهتر است از صفحه پولیش استفاده کنید.

قیمت صفحه سنگ فرز

قیمت صفحه سنگ فرز متناسب با برند و نوع آن متفاوت است و نمی‌توان یک قیمت مشخص و ثابت برای آن تعیین کرد.

خرید و قیمت صفحه سنگ فرز

در این مطلب در مورد انواع سنگ فرزهای موجود در بازار صحبت کردیم و موارد کاربرد هر کدام را شرح دادیم. برای خرید انواع صفحه سنگ فرز برندهای مختلف موجود در بازار می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ابزارتم مراجعه کنید و با اطمینان از کیفیت و قیمت مناسب آن را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.