آشنایی با ابزارها

انواع سنباده، کارکردهای آن

انواع سنباده، کارکردهای آن

یکی از ابزارهای پر کاربرد در صنایع مختلف مانند: صنایع چوب، ساختمان سازی و… سنباده است. در این مطلب قصد داریم در مورد انواع سنباده صحبت کنیم و کارکرد سنباده را شرح دهیم. تا انتها همراه ما باشید.

سنباده چیست؟

سنباده از کاغذ یا پارچه مخصوص تشکیل شده که روی این پارچه یا کاغذ دانه‌های ساینده با چسب مخصوص چسبیده می‌شود. روی این محصول عددی درج شده که میزان سختی آن را مشخص می‌کند. در خیلی از مکان‌ها یا حتی خانه نیز سنباده وجود دارد و اکثر افراد با کارکرد سنباده و ماهیت اصلی این ابزار آشنا هستید. از این ابزار در واقع برای صاف و صیقلی کردن سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در برخی از شرایط از سنباده برای ایجاد سطحی ناصاف نیز استفاده می‌شود.

انواع سنباده

سنباده یکی از ابزارهای است که تقریبا در هر کار فنی وجودش نیاز است و حتما یکی از آنها را امتحان کرده‌اید. سنباده‌ها به صورت ماشینی و دستی در سایز‌های متفاوت تولید می‌شوند که هر کدام از این سنباده‌ها ویژگی‌های بخصوصی دارند.

. سنباده دستی

سنباده دستی، سنباده‌ای است که معمولا در هر خانه‌ای در جعبه ابزار وجود دارد. این ابزار به دو صورت سنباده‌های دستی ساده و سنباده‌های اسفنجی در بازار موجود است که خود انواع مختلف دارد که عبارت است از:

 • سنباده دستی ساده: یکی‌دیگر از انواع سنباده، سنباده دستی ساده است این سنباده کاغذی است و گیره‌های جانبی و دسته‌ای برای حرکت دارد. این مدل سنباده برای سطوح چوبی و زیرسازی ساختمان نیز کاربرد دارد و قادر است بتونه اضافی روی سطوح را نیز پاک کند. شاید فکر کنید سنباده کشیدن نیاز به تخصص ندارد اما اینطور نیست سنباده زدن هم اصول و قواعد خودش را دارد و باید با دقت این کار انجام شود. به طور مثال برای سنباده زدن چوب باید همواره در جهت الیاف و تراشه‌های سطحی سنباده بزنیم. سنباده در فرآیند پایان کار نقش مهمی دارد و در کیفیت محصول نهایی بسیار تاثیر گذار است.
 • سنباده دستی اسفنجی: این مدل سنباده انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و برای لبه‌های گرد مناسب است.

سنباده دستی، سنباده‌ای است که معمولا در هر خانه‌ای در جعبه ابزار وجود دارد.

. سنباده‌ برقی

زمانی که بخواهیم به صورت مداوم و روزانه سنباده بزنیم، باید از سنباده برقی استفاده کنیم. زیرا به روش دستی کار زمان‌بر و خسته‌کننده می‌شود. این ابزار انواع مختلفی دارد مانند سنباده‌نواری، سنباده گرد، سنباده لرزان، سنباده دیسکی و… که هر کدام از انواع سنباده برقی کاربرد خاص خودش را دارد.

 • سنباده برقی گرد: این سنباده برای سطوح دیواری، ورق‌های چوبی  بسیار مناسب است. حرکت این دستگاه به صورت دایره‌ای شکل است و بسیار پرکاربرد در امور سنباده زنی است.
 • سنباده برقی نوار: این دستگاه از دو استوانه تشکیل می‌شود. که یک نوار سنباده را توسط نیروی موتور الکتریکی به چرخش در می‌آورد. این دستگاه سرعت چرخش بالایی در سنباده زنی دارد.
 • سنباده برقیکوچک: دستگاه سنباده برقی کوچک‌ از وزن کمی برخوردار بوده و به راحتی در دست قرار می‌گیرد. همچنین دست را دچار خستگی نمی‌کند، این سنباده عموما برای سطوح صاف مناسب است.
 • سنباده برقیکناف: سنباده برقی کناف برای سطوح دیوار کاربرد دارد. این سنباده داری دسته قابل تنظیم ارتفاع است و به راحتی بدون احتیاج به نردبان سقف را هم سنباده می‌کند. این دستگاه وزن کمی دارد، به راحتی کاربر می‌تواند به صورت مداوم این سنباده را کنترل و از آن استفاده کند.

زمانی که سنباد زدن به صورت مدام و روزانه قرار است تکرار و انجام شود باید از سنباده برقی استفاده شود.

تفاوت سنباده دستی با برقی

برای سنباده کردن سطوح کوچک‌ از سنباده دستی می‌توانید استفاده کنید و یک ورقه کوچک نیاز شما را برطرف می‌کند. اما اگر سطح بزرگ باشد باید از سنباده برقی استفاده کنید، سنباده برقی زمان‌کار را پیش می‌اندازد و فرایند سنباده‌زدن را راحت‌تر می‌کند.البته تا حدودی سنباده برقی خروجی کار را تمیز و یک‌دست‌تر در میاورد. پس سنباده مورد نظر برای سطوح بزرگ از لحاظ هزینه و زمان به صرفه نیست و تکنولوژی تنها تفاوت میان سنباده های دستی و برقی است. برای ساییدگی بیشتر باید از سنباده‌های عدد کوچک‌تر استفاده کرد هر چه عدد سنباده بزرگ‌ شود آن سنباده نرم‌تر است.

برای سنباده کردن سطوح کوچک‌ از سنباده دستی می‌توانید استفاده کنید

. انواع سنباده دیسکی

سنباده دیسکی طیف وسیعی از کاربرد‌ها را پوشش می‌دهد. انواع سنباده دیسکی در مدل‌های متنوع موجود است. سنباده دیسکی علاوه بر سطوح صاف این قابلیت را دارد که سطوح منحنی را سنباده کند. این سنباده از لحاظ شکلی و کاربردی فرقی با دیگر سنباده‌ها ندارد. شکل این سنباده به صورت گرد یا همان دیسکی است. چرخش این دستگاه فوق‌العاده سریع بوده و سطوح را صاف و صیقلی می‌کند. این دستگاه وزن کم، قابلیت لرزش‌گیری، تنظیم سرعت را نیز دارد. از انواع این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سنباده بزرگ دیسکی: باید با دو دست این سنباده را کنترل کرد و وزن بالایی دارد.
 • سنباده کوچکدیسکی: به راحتی قابل کنترل بوده و به دلیل وزن کمی که دارد به راحتی می‌توانید با یک دست این دستگاه را نگه دارید. سنباده‌ بزرگ دیسکی و سنباده کوچک دیسکی در مدل برقی و شارژی در بازار موجود است.
 • سنباده دیسکی پشت کرک: چسباندن سنباده روی دیسک‌‌ها همیشه سخت و زمان‌گیر است. سنباده دیسکی پشت کرکی یکی دیگر از مدل‌های سنباده دیسکی است که به علت دارا بودن کرک‌ها در پشت خود باعث راحتی در اتصال و جداکردن سنباده از روی صفحه می‌شوند. این سنباده کار سایش و باربرداری را به سهولت تمام انجام می‌دهد.این ابزار مناسب برای استفاده در کارهای صنعتی مانند بلبرینگ سازی و انواع سطوح فلزی  یا چوبی است.
 • سنباده دیسکی فیبری سرامیک: این سنباده دیسکی توانایی براده‌برداری از روی فولاد ضد‌زنگ، آلیاژی و چدن را دارد این سنباده برای براده برداری سنگین کاربرد دارد.
 • سنباده دیسکی فیبری اکسید آلمینیوم: این سنباده برای سطوح فلزی غیر آهنی کاربرد دارد. سنباده دیسکی فیبری اکیسد آلومینیوم دارای پوشش مخصوصی می‌باشد.
 • سنباده دیسکی زیرکونیم: این مدل سنباده دیسکی دارای دانه‌های سختی بر روی خود است و برای براده برداری‌های سنگین مانند پلیسه‌گیری، رفع خطوط‌ جوش و… مورد استفاده قرار می‌گیرد و بر روی دستگاه‌های براده بردای قوی نصب می‌شود.
 • سنباده دیسکی فیبری سیلیکون: یکی دیگر از انواع سنباده دیسکی سنباده دیسکی فیبری سیلیکون است که برای ساییدگی سنگ مرمر، پلاستیک و کامپوزیت مناسب است.

سنباده دیسکی طیف وسیعی از کاربرد‌ها را پوشش داده و انواع سنباده دیسکی در مدل‌های متنوعی موجود است.

. انواع سنباده فلاپی

سنباده فلاپی که به آن سنباده فلاپ دیسکی یا پره‌ای نیز می‌گویند، در انواع مختلفی وجود دارد. و کاربرد سنباده فلاپی برای از بین بردن خطوط ‌جوش و سطوح ناهموار و انواع آلیاژها می‌باشد. این سنباده دارای انعطاف‌پذیری خوبی است و در هنگام سایش لرزش ندارد و کار به راحتی و سهولت بیشتری انجام می‌شود. سنباده فلاپی به دو صورت زاویه‌دار و تخت با گریدهای مختلف تولید می‌شود. این مدل سنباده از چند قطعه سنباده روی یک دیسک تشکیل می‌شود. این ابزار به خوبی باید روی دیسک چسبانده شده باشد تا در حین چرخش از روی دیسک جدا نشود و برای اپراتور مشکل‌ساز نباشد. این سنباده دارای انواع مختلفی از لحاظ زبری است (بازه زبری p40 تا p150 می‌باشد). این دسته از سنباده‌ها از لحاظ قطر خروجی در ابعاد 115, 120, 180 میلی‌متر تولید می‌شود. سنباده فلاپی جز کم‌خطرترین سنباده‌های ماشینی محسوب می‌شود. انواع این سنباده به شرح زیر است:

 • سنباده فلاپ سرامیک: این سنباده در انواع فلزات سخت فولاد‌های پرکربن، سوپر آلیاژها و… کاربرد دارد
 • سنباده فلاپ سیلیکون: این سنباده جهت سایش شیشه، سنگ، فایبرگلاس و ام‌ دی ‌اف کاربرد دارد.
 • سنباده فلاپ اکسید آلومینیوم: برای سنباده زدن فولاد، از فلزات غیرآهنی و چدن استفاده می‌شود.
 • سنباده فلاپی ۱۱۵میلیمتری: این مدل سنباده برای سایش انواع چوب، فلز و پلاستیک مناسب است.

سنباده فلاپی که به آن سنباده فلاپ دیسکی یا پره‌ای گفته ‌می‌شود

. انواع سنباده تسمه‌ای

سنباده تسمه‌ای یکی از انواع سنباده‌ها است و برای برطرف کردن ناهمواری‌های روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایع چوب کاربردهای مختلف و زیادی دارد به همین جهت استفاده از سنباده تسمه‌ای هم پرکاربرد است. طراحی سنباده تسمه‌ای شباهت زیادی به‌ سنباده کاغذی دارد در ادامه به بررسی انواع سنباده تسمه‌ای می‌پردازیم:

 • سنباده تسمهای نواری: این مدل از سنباده‌ها با گریدهای مختلف ساخته می‌شوند و برای آلیاژهایی که پولیش می‌شوند، کاربرد دارند. سنباده تسمه‌ای نواری قابل استفاده در انواع دستگاه‌های نواری که حالات مختلف تخت، افقی و زاویه‌دار دارند است  سنباده تسمه‌ای نواری کار سایش را به خوبی انجام می‌دهد و نقش پر اهمیتی در صنایع قطعه‌سازی دارد. البته صنایع مختلف با این مدل از سنباده‌ها سروکار دارند. این محصول جایگزین سنگ‌های ساینده کارگاهی شده است.
 • سنباده تسمهای تانکی: این مدل از سنباده پیچیدگی خاصی ندارد برای دست اول سنباده، کاری که سنباده خشن و زبر است استفاده می‌شود. این دستگاه از دو غلتک و یک سنباده تسمه‌ای تشکیل شده است. سرعت چرخش این سنباده بسیار بالا است.

سنباده تسمه‌ای یکی از انواع سنباده‌ها است و برای برطرف کردن ناهمواری‌های روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

. انواع سنباده رولی

انواع سنباده رولی در درجه‌بندی و ابعاد متفاوت در بازار موجود است. این سنباده برای از بین بردن زبری قبل از هرگونه عملیات رنگ‌آمیزی صنایع خودروسازی، ساخت‌وساز و نجاری مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این سنباده سازگار با محیط مرطوب بوده و طول عمری مناسب دارد. با توجه به سطوح مختلف و سختی آن‌ها می‌توانید انواع مختلف سنباده رولی را خریداری کنید. سنباده رولی با ابعاد مختلف طول ۵۰ تا ۱۰۰ متر متغیر است و در عرض‌های مختلف ۱۰، ۱۵، ۲۵ تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرد و به صورت دستی و ماشینی کاربرد دارد.

انواع سنباده رولی در درجه‌بندی و ابعاد متفاوت در بازار موجود است.

نکات ایمنی استفاده سنباده

یکی دیگر از ابزار و تجهیزاتی  که باعث سهولت در صنایع مختلف می‌شود سنباده‌های دستی و برقی است. این ابزار مانند سایر ابزارها دارای نکات ایمنی است و باید رعایت شود تا اپراتور دچار صدمه نشده و همچنین عمر ابزار کم نشود که عبارت‌اند از:

 • قبل از هر کاری حتما دفترچه راهنما مطالعه شود و نحوه صحیح استفاده را کاملا بشناسید و قبل از کار مطمئن شوید که مطالب دفترچه راهنما را کامل درک کرده‌اید.
 • از محافظ شنوایی استفاده کنید.
 • در هنگام استفاده سنباده برقی موهای خود را جمع کنید و یا از محافظ مو استفاده کنید.
 • بعد از اتمام کار دستگاه را تمیز کنید.
 • بهتر است هنگام استفاده از دستگاه سنباده از محافظ تنفسی به عنوان مثال ماسک چند لایه استفاده کنید.
 • دستتان را از محل سطح سایش دور کنید.
 • اگر می‌خواهید دستگاه را تنظیم کنید حتما خاموش کنید.
 • در زمان استفاده از سنباده‌ها حتما  خودداری کنید. این دستگاه به صورت گردان کار می‌کند و سرعت بالایی دارد.

خرید و قیمت سنباده

در این مطلب در مورد کاربرد سنباده و انواع آن صحبت کردیم. سنباده‌ها انواع مختلف دارند و برای مصارف متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمانی که می‌خواهید یک سطح را سنباده بکشید اول باید از سنباده زبر و بعد سنباده نرم استفاده کنید. سنباده زبر بعد از مدتی دانه‌های آن  از بین می‌رود. پس به‌ جای سنباده نرم می‌توانیم از آن استفاده کنیم. برای خرید انواع سنباده می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید و با به صورت اینترنتی از ابزارتم خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.