آشنایی با ابزارها, راهنمای خرید

انواع تیغ اره و کاربرد آن

انواع تیغ اره و کاربرد آن

در این مطلب به معرفی یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد یعنی تیغ اره پرداخته و انواع آن و کاربرد هر کدام را شرح می‌دهیم.

تیغ اره چیست؟

ابزار‌های برشی نقش مهمی در صنایع مختلف دارند که یکی از آن تیغ اره است.این ابزار برای برش انواع متریال‌های متفاوت کاربرد دارد و می‌تواند آن‌ها را برش دهد. تیغ‌ اره‌ها جزء مهم‌ترین ابزار‌آلات برشی به شمار می‌روند و در اندازه‌های متفاوت و مناسب با دستگاه مورد نظر ساخته می‌شوند. در میان انواع تیغ اره، تیغ ‌اره‌ای با کیفیت است که به راحتی قابل تیز شدن، کم صدا یا بی‌صدا باشد. داشتن اطلاعات کافی در زمینه تیغ ‌اره‌ها و انتخاب مناسب این ابزار باعث می‌شود در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود و هم به لحاظ کیفیت و سرعت اصولی‌تر می‌توان کار کرد و ابزار مناسب را انتخاب کرد.

تیغ‌ اره‌ها جزء مهم‌ترین ابزار‌آلات برشی به شمار می‌روند.

انواع تیغ ‌اره

انواع تیغ‌ اره در ابعاد مختلف در بازار موجود بوده و هر تیغ ‌اره برای برش خاصی ساخته شده است. حتما به این نکته توجه کنید تیغ ‌اره‌ای که خریداری می‌کنید با متریالی که قصد برش آن را دارید تناسب داشته باشد. تیغ ‌اره‌ توسط دستگاه، برش‌کاری را به پایان می‌رساند. انواع تیغ اره‌ها بر روی دستگاه‌های مانند پنل‌بر، اندازه‌زن، فارسی‌بر دستگاه‌های رومیزی قابل نصب است.در ادامه به معرفی انواع تیغ اره می‌پردازیم:

. تیغ اره مویی

تیغ ‌اره مویی یکی‌دیگر از انواع تیغ‌اره‌ است. این اره برای برش مواد نرم مانند فوم، چوب، تخته‌سه‌لایی و… کاربرد دارد. اره مویی برای برش‌های منحنی‌دار و ظریف استفاده می‌شود و در حرفه معرق کاری بسیار کاربرد دارد. این مدل اره با حرکت بالا به پایین به صورت عمودی  برش مد نظر را ایجاد می‌کند‌. تیغ اره‌های مویی بر اساس دندانه‌ها به سه دسته تقسیم می‌شود.

فلز بر: دندانه‌های این تیغ ریز و پشت سرهم طراحی شده است  برای برش کاری ظریف کاربرد دارد.

چوب بر: دندانه‌های این تیغ اره به صورت زوج می‌باشد و برای فیبر مصنوعی، پلکسی‌گلاس مناسب است.

گردبر: برای برش در جهت‌های مختلف کاربرد دارد این تیغ اره دندانه‌های دور تا دور دارد.

. تیغ ‌اره مویی برقی

تیغ‌ اره مویی در نوع برقی نیز تولید می‌شود و قابلیت نصب بر روی میز‌کار را دارند. این اره همان کار اره دستی را انجام می‌دهد با این تفاوت که ضخامت قطعه‌ای که توسط اره مویی برقی برش می‌خورد بیشتر از اره دستی است. اره برقی برای انجام برش‌های صاف مناسب است. ظرافت اره مویی برقی نسب به اره دستی کم‌تر است و این امکان را به کاربر نمی‌دهد که در حین کار جهت یا سرعت اره را تغییر دهد.

. تیغ اره روکش سرامیک ‌بر

یکی از انواع تیغ ‌اره که بسیار مقاوم است تیغ ‌اره روکش سرامیک ‌بر است. این تیغ ‌اره روکشی از سرامیک روی آن قرار گرفته است و به سبب روکش سرامیکی که دارد این تیغ ‌اره مقاومت بالای در برابر گرما، اصطحکاک بالا داشته و باعث  کاهش صدا شده است. در نهایت کارآیی این مدل تیغ‌اره خاص‌تر است و برای برش‌کاری انواع چوب، ام ‌دی ‌اف و چوب‌های چند لایه کاربرد دارد. این تیغ ‌اره در ابعاد مختلف در بازار موجود بوده و دندانه‌های این تیغه به شکل دندانه کونیک یا دندانه چپ و راست طراحی می‌شود. دندانه کونیک برای برش ام ‌دی ‌اف و نئوپان کاربرد دارد. دندانه چپ و راست برای برش پانل چوبی استفاده می‌شود. قطر و شفت این تیغ ‌اره با یکدیگر ارتباط مستقیم دارد یعنی برای قطر بزرگ تیغه سایز شفت هم باید بزرگ باشد.

. تیغ‌اره سرامیک ‌بر

تیغ‌اره سرامیک‌ بر برای برش‌کاری سرامیک، گرانیت و سفال طراحی شده است. یکی از انواع تیغ ‌اره که داری مقاومت بالا و عمر طولانی بوده تیغ ‌اره سرامیک بر است. این نوع از تیغ اره بر روی انواع دستگاه‌های مینی‌فرز نصب می‌شود. این ابزار به گونه‌ای طراحی شده که از لب‌پر شدن و شکستن سرامیک در حین کار جلوگیری می‌کند. خروجی کار با تیغ ‌اره سرامیک‌بر بسیار تمیز و یک‌ دست است. این ابزار در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد.‌

. تیغ اره آسفالت ‌بر

یک از انواع تیغ‌ اره که برای کارهای مختلف تولید تیغ اره آسفالت بر است.  این تیغ ‌اره برای برش آهن و گرانیت طراحی شده است. آسفالت‌ بر‌ها، آسفالت مسلح شده با میلگرد را به سرعت برش می‌دهند. این اره‌ها بر روی دستگاه‌های سنگبری قابل نصب بوده و کیفیت این تیغ اره بی‌رقیب است.

. تیغ اره گرانیت ‌بر

سنگ گرانیت یک سنگ آذرین درونی است که ساختار بسیار سختی دارد. این محصول به سبب تنوع در رنگ و مقاومت بالای که دارد در صنعت ساختمان سازی طرفدارن زیادی دارد. برای برش این سنگ باید از تیغ ‌اره مخصوص خودش استقاده کرد در غیر این صورت اگر تیغه مناسب استفاده نشود خرده‌های این سنگ با شدت پرتاب می‌شود. تیغ‌ اره گرانیت ‌بر مخصوص برش همین مدل سنگ‌ها است. تیغ‌ اره گرانیت‌ بر در حین کار صدای زیادی تولید نمی‌‌کند و خرد سنگ‌ها پرتاب نمی‌شود.

. تیغ ‌اره دیسکی

یکی‌ دیگر از انواع تیغ ‌اره، تیغ ‌اره‌های دیسکی است که دارای تنوع زیادی هستند. این مدل تیغ ‌اره‌ها برای برش‌کاری فلز، چوب آلمینیوم و… کاربرد دارد. تیغ ‌اره‌های دیسکی از لحاظ جنس بدنه و نوک دندانه با یکدیگر متفاوت هستند. هنگام خرید تیغ ‌اره دیسکی به قطر بیرونی، ضخامت تیغ‌اره دیسکی، قطر سوراخ میانی توجه کنید. این مدل تیغ ‌اره از لحاظ جنس بدنه و نوک دندانه دارای تنوع زیادی است.

. تیغ ‌اره دیسکی زنجیره‌ای

از این مدل تیغ‌ اره‌ برای برش‌کاری طولی و عرضی صفحات چوبی حتی چوب‌ها با ضخامت بالا استفاده می‌شود. بعضی از تیغ‌ اره‌های  دیسکی زنجیره‌ای، دانه‌های کم و برخی با دانه‌های زیاد تولید می‌شوند. تیغ ‌اره دیسکی زنجیره‌ای با دانه‌های کم برای برای برش صفحاتی مانند ام‌ دی ‌اف استفاده می‌شود. تیغ‌ اره دیسکی زنجیره‌ای با دانه‌های بیشتر برای سایر متریال‌های چوب کاربرد دارد.

· تیغ ‌اره دیسکی الماسه

این تیغ ‌اره‌ها مقاومت بالای دارند و دندانه‌های الماسه این مدل تیغ ‌اره بالاترین سطح برش را برایتان انجام می‌دهد. تعداد دندانه‌های زیاد روی این تیغ ‌اره موجب می‌شود برش دقیق و تمیزی داشته باشیم. ویژگی دندانه‌های کم این تیغ ‌اره برشی سریع‌تر می‌دهد. معمولا از دندانه‌های کم برای برش چوب استفاده می‌کنند زیرا احتمال گیر کردن تیغ اره با دندانه‌های زیاد درون چوب وجود دارد.

· تیغ‌ اره دیسکی چوب‌بری

این تیغ ‌اره‌ها به دلیل فرم خاص در دندانه‌هابرای برش انواع چوب نرم و سخت مناسب هستند و در قطر های متفاوت تولید می‌شوند.

· تیغ‌ اره‌های آتشی

این مدل از تیغ ‌اره‌ها برای برش متریال پروفیل آهنی کاربرد دارد و در اصطلاح به تیغ‌ اره‌های اصطحکاکی معروف هستند. به این صورت که گرمای حاصل از اصطحکاک تیغ‌اره با قطعه برشی در دور بالا باعث نرم شدن قطعه برش می‌شود و با فشار تیغ‌ اره در حال گردش، برش مورد نظر به وجود می آید. جنس تیغه این اره از فولاد کروم وانادیوم و با عملیات حرارتی که روی این تیغه انجام می‌شود به سختی که مد نظر است می‌رسد. این نوع تیغ اره‌ها با قطر‌، ضخامت، قطر سوراخ مرکزی و تعداد دندانه‌های متفاوت ساخته می‌شود.

· تیغ ‌اره آتشی سرد بر

این تیغ ‌اره‌ها برای کارهای کوچک ساختمانی مانند برش کاری نبشی، ناودانی و از این قبیل کارها در دمای معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تیغ اره سرعت بسیار بالای در هنگام برش کاری دارد و بهترین روش برای برش‌های سریع است.

. تیغ ‌اره آتشی گرم ‌بر

یکی دیگر از انواع تیغ‌ اره‌، تیغ ‌اره آتشی گرم ‌بر است که برای برش کاری انواع فلزات در دمای ۸۵۰ درجه سانتی‌گراد به کار می‌رود. سرعت برش این تیغه‌ها ۱۰۰ تا ۱۴۰ متر بر ثانیه است.

. تیغ‌ اره آب‌ صابونی

این تیغ ‌اره‌ها برای برش کاری انواع آلیاژهای سخت مانند فولاد، استیل، مس، برنج و آلیاژهای مانند چدن استفاده می‌شوند. تیغ‌ اره آب صابونی از قدرت سایشی بالای برخوردار است و این قابلیت را دارد که در هنگام استفاده ۳۰ درصد می‌توانید سرعت آن را بالاتر ببرید.

. تیغ ‌اره نواری برقی

انواع تیغ ‌اره برای برش‌های مخصوص در بازار موجود است. تیغ ‌اره نواری برقی برش‌های سریع، نازک و کارآمد را به راحتی انجام می‌دهد و مناسب برای برش انواع چوب، فولاد، گوشت و… است. در نتیجه بنا بر نیازتان اره مناسب را باید تهیه کنید.

. تیغ ‌اره علف‌زنی

یکی ‌دیگر از انواع تیغ ‌اره، تیغ ‌اره علف‌زنی است. همان طور که از اسم این تیغ اره مشخص است برای مصارف کشاورزی کاربرد دارد. خود تیغه از آلیاژ فولادی ضد زنگ تولید شده است به همین دلیل کیفیت بالای در ساخت دارند و برش‌های دقیق با سرعت بالا خروجی کار این تیغ‌ اره‌ها است.

یکی ‌دیگر از انواع تیغ ‌اره، تیغ ‌اره علف‌زنی است.

خرید تیغ ‌اره

بعد از اینکه مطمئن شدید چه نوع تیغ ‌اره‌ای احتیاج دارید از فروشگاه اینترنی معتبر تیغ ‌اره خود را سفارش دهید. با خرید اینترنتی در زمان و انرژی خود صرفه‌جویی کرده‌اید و خیلی سریع ابزار خریداری شده را درب منزل تحویل می‌گیرید. یا از فروشگاه‌های معتبرمحل سکونت خود با خیالی آسوده خرید کنید.

بعد از اینکه مطمئن شدید چه نوع تیغ ‌اره‌ای احتیاج دارید از فروشگاه اینترنی ابزارتم تیغ ‌اره خود را سفارش دهید.

روش نگهداری انواع تیغ ‌اره‌ها

با روش نگهداری صحیح و اصولی قاعدتا در هزینه‌های پرداختی خود صرفه جویی می‌کنید. انواع تیغ ‌اره در اثر گذر زمان و توسط قطعه کارها دچار آلودگی می‌شود و تجمع این آلودگی‌ها عمر تیغ اره را کم می‌کند و کیفیت برش را به شدت پایین می‌آورد. در نتیجه برای بالا رفتن عمر تیغ اره بهتر است موارد زیر را رعایت کنید.

 • باید بعد از برش کاری تیغ‌ اره را تمیز کنید و براده‌ها و خرد‌ه‌های مواد مختلفی که برش می‌دهید را از روی تیغ ‌اره پاک کنید. زیرا این براده‌ها سبب کند شدن آن می‌شود باید بعد از هر برش کاری توسط برس‌های مخصوص تیغ‌اره را تمیز کنید.
 • روغن کاری تیغ ‌اره یکی ‌دیگر از فاکتورهای است که باید رعایت شود. قبل یا بعد از برش کاری تیغ ‌اره را با روغن مخصوص به خودش روغن کاری کنید.
 • در حین برش کاری بهتر است بعد از چندین دقیقه کار، دستگاه را خاموش کنید تا تیغ‌اره دچار آسیب‌دیدگی نشود زیرا تیغ‌اره‌ها در هنگام برش کاری داغ می‌شوند.
 • بهتر است برای تیغ ‌اره محافظ آن را خریداری کنید تا با زمین برخورد نداشته باشد.
 • باید انواع تیغ‌ اره را زمانیکه بلا استفاده است درون مقوا یا کارتن نگهداری کنید.

انواع تیغ‌ اره را زمانیکه بلا استفاده است درون مقوا یا کارتن نگهداری کنید.

چگونه یک تیغ‌اره مناسب انتخاب کنیم

برای انتخاب یک تیغ‌اره استاندارد و مناسب  چون ساختار پیچیده‌ای ندارد پس نکته خاص هم ندارند فقط باید مشخصات فیزیکی تیغ‌اره با قطعه کار با یکدیگر‌ همخوانی داشته باشند. همچنین باید به برند و سال تولید تیغ‌اره نیز توجه کنید. تیغ اره با کیفیت، قابلیت نویزگیری دارد به این ترتیب که نویزگیره‌ها از حرکت بیش از اندازه حین کار جلوگیری می‌کنند. انواع تیغ ‌اره با قیمت‌های متفاوت در بازار موجود است. در نتیجه بهتر است ابزارها را از فروشگاه‌ها یا وب‌سایت‌های معتبر خریداری کنید. در کنار مطالب بالا که ذکر شده حتما تیغ‌اره مناسب برای دستگاه مخصوص خودش تهیه کنید.

نکات ایمنی قبل استفاده از تیغ‌اره‌ها

نکات زیر در استفاده از تیغ اره به شما کمک می‌کند:

 • قبل از شروع به کار اطمینان حاصل کنید که به درستی تیغ ‌اره روی دستگاه نصب شده است.
 • تیغ ‌اره باید به مقدار مناسب تیز باشد اگر تیغ ‌اره کند شده باشد نباید از آن استفاده کنید زیرا کندی تیغ اره روی دستگاه فشار زیادی وارد می‌کند.
 • تیغ ‌اره‌های چند کاره در بازار موجود است اما بهتر است برای هر متریال از تیغ ‌اره‌های مخصوص خودش استقاده کنید تا بهترین برش را در پایان کار داشته باشید.
 • حتما از تیغ اره‌های استاندارد استفاده کنید نه تنها کیفیت مطلوب برش را به همراه دارد بلکه فشار بر روی دستگاه نمی‌آید و عمر دستگاه کم نمی‌شود.
 • هر دستگاهی یک کلید خودکار بر روی خود دارد در صورت شکستن تیغ ‌اره حین کار دستگاه خود‌به‌خود خاموش می‌شود اطمینان حاصل کنید که کلید دستگاه درست باشد.
 • برای جمع کردن براده‌ها، از فرچه مخصوص استفاده کنید.
 • هنگام برش‌کاری به دستگاه و قطعه مورد نظر تسلط داشته باشید.

هنگام برش‌کاری به دستگاه و قطعه مورد نظر تسلط داشته باشید.

قیمت و خرید تیغ اره

در این مقاله برایتان از انواع تیغ ‌اره و کاربرد هر کدام نوشتم قبل از اینکه این ابزار را خریداری کنید حتما اطلاعات کافی و لازم را در مورد آن کسب کنید. برای خرید انواع تیغ اره با قیمت مناسب می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ابزارتم مراجعه کرده و ابزار مورد نظر خود را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.