آشنایی با ابزارها

انواع فرچه سیمی و کاربردهای آن

انواع فرچه سیمی و کاربردهای آن

یکی از ابزارهای پر کاربرد در صنایع چوب، ساختمانی و.. فرچه سیمی است. فرچه سیمی دارای انواع و اقسام گوناگون است که هر کدام برای کار خاصی طراحی شده‌اند. این مطلب به معرفی انواع فرچه سیمی، کاربرد آن و مواردی از این دست می‌پردازیم.

فرچه سیمی چیست؟

فرچه‌ سیمی ابزاری است که برای ساییدن، صیقل‌دادن، پرداخت سطوح، زدودن‌آلودگی‌ها و از بین بردن زنگ‌زدگی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این فرچه‌های سیمی از رشته‌های باریک سیم فولادی سخت، با کربن بالا ساخته می‌شوند. این ابزار که به آن برس‌ سیمی هم گفته می‌شود در انواع مختلفی تولید می‌شود و هر کدام کاربرد متفاوتی دارد.

فرچه‌های سیمی از رشته‌های باریک سیم فولادی سخت، با کربن بالا ساخته می‌شوند.

انواع فرچه سیمی

انواع فرچه سیمی برای اهداف مصارف خانگی و صنعتی ساخته می‌شود. تقریبا هر صنعتی که تصور کنید از برس سیمی در قسمتی از فعالیت‌های کاری خود استفاده می‌کند. برس سیمی در انواع، اشکال و با الیاف‌های متفاوت تولید می‌شود. این ابزار به صورت سفارشی هم ساخته می‌شود، یک فرچه سفارشی می‌تواند ظریف‌ترین اشیا را تمیز کند. انواع فرچه سیمی مانند سردریلی، کاسه‌ای، تخت، سردریلی، اسکرابر دیسکی، خورشیدی و بسیاری دیگر که در بازار موجود است را در ادامه بررسی می‌کنیم.

. فرچه سیمی سردریلی

این فرچه از تعداد زیادی رشته‌های نازک از جنس سیم فولادی پرکربن و یا برنج ساخته می‌شود. فرچه سیمی سردریلی برای پرداخت سطوح سخت و محکم مانند سنگ یا فلز، زنگ‌زدایی، سنباده‌کاری کاربرد دارد. این فرچه‌ها را می‌توانید در ماشین‌آلاتی مثل دریل یا برش نصب کنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی این فرچه کوچک بودن آن است و این موضوع باعث می‌شود تا امکان دسترسی به هر مکانی را داشته باشد.

فرچه سیمی سردریلی برای پرداخت سطوح سخت و محکم کاربرد دارد.

برس سیمی سر دریلی خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

برس سیمی سردریلی قلمی

این نوع برس با وجود سیم‌های افشان به منظور تمیز‌کاری درون لوله‌ها و حفره‌ها، پلیسه‌کاری و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرچه سر دریلی‌ اسکرابر

فرچه‌های اسکرابر نقش مهمی در نظافت و شست‌وشوی سطوح داشته و در مراکز صنعتی و تجاری کاربرد دارند. دستگاه اسکرابر در انواع مختلفی تولیدشده و برس‌های قابل نصب بر روی این دستگاه متنوع است. این فرچه‌ها برای سطوح مختلف کاربرد دارند و برای هر سطحی یک درجه سختی و حساسیت متفاوت دارند. در نتیجه باید فرچه متناسب با همان سطح انتخاب شود تا مکان مورد نظر تمیز و دچار آسیب‌دیدگی نشود. دو مدل فرچه اسکرابر تولید می‌شود که عبارت‌اند از: فرچه اسکرابر دیسکی و فرچه اسکرابر استوانه‌ای.

فرچه اسکرابر دیسکی

این فرچه برای شست‌وشویی انواع سطوح با درجه و شدت آلودگی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی‌ دیگر از ویژگی‌های فرچه‌ اسکرابر دیسکی این است که علاوه بر تمیز کردن و شست‌وشو، سطح مورد نظر را صیقلی کرده و جلا ‌می‌بخشد. این فرچه در سه نوع زبر، نرم و ساینده تولید ‌می‌شود. دستگاه اسکرابر بر روی فرچه دیسکی فشار وارد می‌کند و با روشن شدن موتور فرچه دیسکی شروع به کار می‌کند.

فرچه اسکرابر استوانه‌ای

فرچ اسکرابر استوانه‌ای تجهیز شده به فرچه استوانه‌ای برای شست‌وشوی سطوح دارای خلل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

. فرچه سیمی تخت

فرچه‌های سیمی برای تمیز کردن، رسوب زدایی، از بین ‌بردن زنگ‌زدگی سطوح کاربرد دارد. انواع فرچه سیمی تخت با کارکرد متفاوت در بازار موجود است. فرچه سیمی تخت برای ابزار و وسایل صنعتی و غیرصنعتی که سطحی سخت دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرچه‌ها در سایز‌های مختلف تولید می‌شود. انواع فرچه سیمی تخت به وسیله دستگاه سنگ دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع فرچه‌ سیمی تخت شامل: فرچه سیمی مسواکی، فرچه سیمی گرد، فرچه سیمی مینی‌فرز، فرچه سیمی برقی، فرچه‌ سیمی برنجی و… در بازار  موجود است.

. فرچه سیمی کاسه‌ای

انواع فرچه سیمی کاسه‌ای از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. این مدل فرچه‌ها تراکم بسیار بالای دارند که در افزایش کارایی آن‌ها نقش مهمی دارد.

فرچه سیمی کاسه‌ای از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

فرچه سیمی کاسه‌ای دارای انواع مختلف است که عبارت‌اند از:

فرچه سیمی کاسه‌ای بافته

این فرچه برای زدودن اشک جوشکاری، خشک‌کاری قبل از رنگ‌، جرم گیری، زنگ‌زدگی مناسب است و از جنس فولاد سخت با کربن بالا تولید می‌شود. بیشترین دوران این فرچه ۸۵۰۰ دور در دقیقه بوده و قطر بیرونی آن ۷۵ میلی‌متر است. همچنین این فرچه سیمی در حین کار بالانس است و لنگ نمی‌زند. این مدل فرچه از سیم‌های بافته شده به هم طراحی شده است و به علت دوام بیشتر در ارتفاع ۲ الی ۳ سانتی‌متر ساخته می‌شود.

فرچه سیمی کاسه‌ای افشان

در زمانی که مواد چسبنده بر روی سطوح سخت قرار گرفته باشد نوبت به استفاده از فرچه سیمی کاسه‌ای افشان می‌رسد. این فرچه سیمی از تعداد زیادی رشته‌‌های سیم فولادی با کربن بالا، برنج یا استیل تولید می‌شود. فرچه سیمی کاسه‌ای افشان از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است. و طراحی فرچه سیمی کاسه‌ای افشان به صورتی می‌باشد که اگر در انتهای فرچه میله بلند باشد بر روی دریل نصب می‌شود و اگر در انتهای این فرچه مهره قرار گرفته باشد قابل نصب و استفاده بر روی دستگاه‌های فرز است. این فرچه‌ها دارای ضخامت ۳۰ میلی‌متر و قطر صفحه آن ۱۲۵ میلی‌متر است وهمانطور که از اسمش معلوم است به صورت کاسه‌ای تولید می‌شود.این ابزار قابل نصب بر روی ماشین‌های با محور ثابت و دستگاه‌های فرز آهنگری است. فرچه سیمی کاسه‌ای افشان در صنایع کشتی‌سازی، خودرو سازی و ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرچه سیمی 4رج

انواع فرچه سیمی4  رج  به صورت دستی با دسته‌های پلاستیک یا چوبی تولید می‌شود. این برس بر روی دستگاهی نصب نمی‌شود و به صورت دستی باید از این برس استفاده کرد. فرچه سیمی 4 رج بیشتر مصارف خانگی دارد و دارای اندازه و قیمت مناسب هستند. فرچه سیمی  4 رج الیاف خیلی زیادی ندارد اما اگر جنس خوب خریداری کنید کارآیی و کیفیتی مناسب داشته و نیاز شما را به خوبی برطرف می‌کند. این ابزار برای جرم‌گیری و زنگ‌زدگی فلزات کاربرد دارد.

. فرچه تسمه‌ای

انواع فرچه تسمه‌ای به صورتی است که قابل انعطاف و جهت چرخش در یک مدار مشخص حرکت می‌کند. الیاف تشکیل‌دهنده در این فرچه سیم فولادی و سیم استیل است و ضخامت الیاف بستگی به کارآیی فرچه دارد.

. فرچه پرداخت کاری

کاربرد اصلی فرچه پرداخت‌کاری جهت هدایت مواد زائد  به بیرون از قطعه کار است. این فرچه معمولا در برش‌کاری آهن‌آلات، صنایع مبل‌سازی و برش چوب کاربرد دارد. این فرچه از تعداد زیادی رشته‌های باریک فولادی ساخته شده است.

. فرچه سیمی فرز انگشتی

این نوع فرچه بر روی دستگاه فرز انگشتی نصب می‌شود و سیم‌های این فرچه از فولاد سیاه با کیفیت خوب ساخته شده است. کاربرد فرچه سیمی فرز انگشتی ساییدن، جرم‌گیری، رنگ‌برداری و برخی موارد دیگر است. این مدل فرچه به دلیل سیم‌های افشانی که دارد قابلیت انعطاف‌پذیری بالای داشته و برای سطوح‌های غیر قابل دسترس مانند حفره‌ها، درزها و…  قابل استفاده است.

. فرچه سیمی خورشیدی

پنل‌های خورشیدی نقش مهمی در تامین انرژی دارند، این مواد زائد باعث می‌شود این پنل‌ها به مرور زمان دچار گرد و غبار و آلودگی شوند. کارکرد پنل کم شود تمیز کردن پنل‌های خورشیدی توسط فرچه‌های سیمی خورشیدی انجام می‌شود. انواع فرچه‌ سیمی خورشیدی از بهترین متریال‌ها ساخته و به علت بکارگیری پنل‌های خورشیدی در کویر، طراحی و ساخت فرچه سیمی خورشیدی با آن شرایط متناسب است.

این فرچه‌ها با بهترین متریال و قدرت تمیز کنندگی، مقاومت بالای دارند که با شرایط محیطی نامناسب کارآیی خود را از دست نمی‌دهند. الیاف فرچه سیمی خورشیدی به قدری مقاوم است که با تابش سوزان نور خورشید از بین نمی‌رود. این فرچه‌ها قابلیت نصب آسان بر روی دستگاه شستشو را دارند.

. فرچه روتاری

این فرچه‌ها از لحاظ ظاهری شبیه فرچه‌های سیلندری هستند. طراحی فرچه‌های روتاری مانند یک استوانه خالی بوده و این فرچه‌های روتاری در صنایع داروسازی، صنایع کاشی و سرامیک،‌ صنایع ماشین سازی، صنایع غذاسازی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

. فرچه سیلندری

این مدل فرچه خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در ابعاد مختلف تولید می‌شود. فرچه سیلندری به نام‌های فرچه غلطکی و استوانه‌ای هم شناخته می‌شود و سیم‌های این فرچه از جنس پلی‌اتیلن هستند. فرچه سیلندری برای اموری مانند قالیشویی، نساجی، خطوط سورتینگ میوه و سبزیجات، کارخانه آرد و بیسکویت و صنایع بسیار دیگری کاربرد دارد. وظیفه‌ای این فرچه شست‌وشو، پولیش، جداسازی ذرات باقیمانده بر روی قطعات تولیدی است که با چرخاندن این برس سطح کار تمیز و یک‌دست می‌شود.  همچنین فرچه‌های سیلندری خاصیت ضدسایش  نیز دارند.

. فرچه پولیشی

فرچه پولیشی برای براق سازی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در دستگاه اسکرابر و هم دستگاه پولیشر نیز می‌توان از آن اسفاده کرد. این فرچه برای سنگ یا زمین با پوشش پارکت کاربرد دارد.

فرچه پولیشی برای براق ساختن سطوح مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت فرچه‌های سیمی

تفاوت اصلی انواع فرچه‌ سیمی در جنس، تراکم و درصد زبری الیاف بکار رفته در ساخت آن بوده است و ‌این فاکتورها باعث متفاوت بودن شده و هر کدام در بخش خاصی کاربرد دارند. نکته مهم در تفاوت فرچه در این است که هر چقدر زبری فرچه افزایش یابد قدرت فرچه در میزان لایه‌برداری بیشتر می‌شود. اما این زبری قابلیت براق ساختن سطوح را از بین می‌برد. فرچه‌های نرم برخلاف فرچه‌‌های زبر عمل می‌کنند سطوح را براق و قدرت لایه برداری کمتری دارند. انتخاب فرچه نه تنها به تفاوت میزان و نوع پرداخت آن بستگی دارد در زمینه سطوح مورد استفاده نیز با هم تفاوت دارند.

تفاوت فرچه ها در این است که هر چقدر زبری فرچه افزایش یابد قدرت فرچه بیشتر می‌شود.

رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از انواع فرچه‌های سیمی

ابزاری که توسط تکنولوژی تولید می‌شود باید هنگام استفاده از آن نکات ایمنی را رعایت کرد تا هم ابزار عملکرد خوبی داشته باشد و هم در فرآیند کار دچار مشکل نشده و به اپراتور آسیبی وارد نشود. این نکات عبارت‌اند از:

  • سرعت چرخش فرچه زمانی که زیاد می‌شود قدرت براده‌برداری آن هم بیشتر می‌شود در نتیجه حتما از عینک‌های محافظ استفاده کنید.
  • بیش از حد مجاز بر روی فرچه فشار وارد نکنید زیرا احتمال خم‌شدگی و یا شکستگی فرچه وجود دارد با این کار عمر فرچه را کم می‌کنید.
  • اگر از فرچه سخت، خشن و تهاجمی می‌خواهید استفاده کنید قطر سیم مفتول را افزایش دهید.
  • طبق زاویه که از قبل برای فرچه تعیین شده است باید در آن درجه و زاویه کار کنید.
  • از تجهیزات ایمنی در هنگام کار فنی حتما استفاده کنید. هر چند فرچه‌ها با بالاترین کیفیت و استاندارهای جهانی تولید می‌شود اما هر چه میزان آگاهی و رعایت نکات ایمنی شما بیشتر باشد احتمال بروز خطر به صفر می‌رسد‌.

خرید فرچه سیمی

فرچه‌ها کاربردهای و طراحی‌های مختلفی داشته و در هر صنعت بنا بر نوع و مدل مصرفشان متقاضیان خاص خود را دارد. فرچه‌ها برای هر سطوحی که می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید باید کیفیت داشته باشند. برای راحتی خیال شما و اینکه فرچه کاربردی و با کیفیت بتوانید داشته باشید حتما از سایت‌های معتبر خریداری کنید. برای خرید انواع فرچه سیمی می‌توانید به فروشگاه ابزارتم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.