آشنایی با ابزارها

تجهیزات پرداخت کاری چیست؟

cover w p e

در گذشته مراحل پرداخت‌کاری قطعات به سختی انجام می‌شد. زیرا تجهیزات پرداخت کاری به مانند امروز مجهز نبود و این کار به صورت دستی انجام می‌گرفت. یکی از این روش‌ها سنگ‌زنی بود که خروجی این معایب زیادی داشت. با پیشرفت تکنولوژی و ساختن ابزارآلات جدید محدودیت‌های قبلی کاملا برطرف شد و کاربر برای پرداخت‌کاری قطعه مورد نظر با سختی و چالش روبه‌رو نمی‌شد. امروزه تجهیزات پرداخت کاری بسیار پیشرفت کرده و یکی از جدیدترین روش‌ پرداخت‌کاری، پرداخت‌کاری میدان مغناطیسی است. در این روش با استفاده از دستگاه‌ها و دیگر ساینده‌ها کار پرداخت‌کاری با سرعت و دقت انجام می‌شود. با این روش خروجی کار سطحی براق، صاف و با کیفیتی بسیار بالا خواهدبود. از این روش برای انواع سطوح تخت، داخل سطوح، خارجی لوله‌ها و سایر اشکال با طراحی پیچیده می‌توان استفاده کنید.

یکی از جدیدترین روش‌ پرداخت‌کاری، پرداخت‌کاری میدان مغناطیسی است.

پرداخت کاری چیست؟

متریال‌های مانند فلز، آلومینیوم، مس، چوب و… دارای ضایعاتی هستند این ضایعات در فرآیند پایانی مشکلاتی به همراه دارد. برای از بین بردن این ضایعات و بهبود ظاهر قطعه‌کار باید آن را پولیش یا در اصلاح عامیانه صاف و براق کرد. با استفاده از تجهیزات پرداخت‌کاری می‌توانید ضایعات را از بین ببرید و برای قطعه مورد نظر سطحی صاف و یکدست به وجود آورید. زمانی که بر روی قطعات صنعتی پروسه پرداخت‌کاری انجام می‌شود. یعنی از لحاظ کیفیت آن قطعه به سطح کیفیت مناسب رسیده است.

 تجهیزات پرداخت کاری چیست؟

تجهیزات پرداخت کاری طیف گسترده‌ای از تجهیزات را شامل می‌شود که به شرح ذیل است.

گیلانس، فرچه گیلانس، نمد پرداخت کاری، فرچه کنفی، نمد ترک، فرچه سیمی، پودر سنباده، سنباده نواری، واکس پولیش، واکس صابون، جلا دهنده، چسب نمد، دستگاه موشکی تک‌ فاز، غلطتک پرداخت‌کاری، حلال نمد، دستگاه موشکی سه‌فاز، اسکاچ و… که هر کدام از این تجهیزات برای متریال خاص استفاده می‌شود و کاربرد‌های متفاوتی دارد. در ادامه به ویژگی‌ها و کاربردهای تجهیزات پرداخت‌کاری اشاره می‌کنیم.

تاثیرات پرداخت‌کاری بر روی قطعات

همان طور که گفته شد تجهیزات پرداخت ‌کاری برای جنس‌های مختلف انجام می‌شود. اما عمده‌تدین کاربرد برای متریال‌های فلزی است. پرداخت کاری عملیات مهم و اساسی بر روی قطعه کارها است زیرا با پرداخت‌کاری باعث بهبود کارایی قطعه، جلوگیری از خوردگی، افزایش طول عمر، مقاومت در برابر سایش و تغییر شکل، ایجاد لایه‌ای محافظ بر روی قطعه مورد نظر می‌شویم.

دستگاه پرداخت‌کاری

پرداخت‌کاری احتیاج به تجهیزات و دستگاه‌های مخصوصی دارد که امروز در این حوزه کمبودی احساس نمی‌شود. دستگاه‌های پرداخت‌کاری برای فعالیت صنعتی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که کمترین میزان انرژی نیاز است کاربر بگذارد. دستگاه‌های پرداخت‌کاری به دو دسته سیار و ثابت تقسیم می‌شود.

دستگاه‌های پرداخت‌کاری به دو دسته سیار و ثابت تقسیم می‌شود.

انواع دستگاه پرداخت کاری

در این بخش به بررسی انواع دستگاه تجهیزات پرداخت کاری می‌پردازیم:

. دستگاه پرداخت‌کاری خرطومی پرتابل

این دستگاه یکی دیگر از تجهیزات پرداخت‌کاری است. دستگاه پرداخت‌کاری پرتابل شلنگی سیار است و نیاز نیست قطعه را جابه‌جا کنید و به مکانی که دستگاه است انتقال دهید. اپراتور می‌تواند این دستگاه را به هر مکانی که احتیاج باشد راحتی حمل کند. این دستگاه برای پولیش‌کاری، لایه‌برداری به صورت دورانی یا آزاد کاربرد دارد. از این دستگاه برای پرداخت‌کاری داخل مخازن و برای زنگ زدایی در صنعت کشتی‌رانی استفاده می‌شود. دستگاه پرداخت‌کاری خرطومی پرتابل به واسطه وزن مناسب و قابل حمل بودن برای کارگاه‌های کوچک مناسب است. این دستگاه‌ها چند کاره هستند و صرفا برای پرداخت‌کاری به کار نمی‌روند و برای کارهای مانند برش‌کاری، سنباده زنی، حکاکی می‌توانید از این دستگاه استفاده کرد. در گذشته برای هر کار باید دستگاه جدا خریداری می‌شد اما امروزه این چنین نیست با خریداری یک دستگاه چندین کار را می‌توانید انجام دهید.

. دستگاه پرداخت‌کاری فلزات

این مدل دستگاه از تجهیزات پرداخت‌کاری محسوب شده و قابل حمل نیست و برای فلزات کاربرد دارد. قطعه مورد نظر باید در مکانی که دستگاه قرار گرفته شده پرداخت شده و در اندازه‌های بزرگ تولید می‌شود. اين دستگاه‌ها در کارخانه و کارگاه‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل ثابت بودن و عدم حرکت دستگاه در هنگام پرداخت‌کاری خروجی کار بسیار تمیز و یک‌دست است.

. دستگاه پرداخت‌کاری موشکی تک ‌فاز

دستگاه پرداخت‌کاری موشکی تک‌ فاز یکی از دستگاه‌های به روز و دارای بدنه قوی است. پایه‌های این دستگاه قابلیت این را دارد که از دستگاه جدا شود و دستگاه به تنهایی قابل استفاده می‌باشد. و به این دستگاه‌ها، دستگاه  سوسماری هم گفته می‌شود. در این دستگاه می‌توانید با یک طرف عملیات سمباده کاری و با طرف دیگر عملیات پرداخت‌کاری را انجام دهید.

. دستگاه پرداخت‌کاری پولیش ویبره

دستگاه پرداخت‌کاری پولیش ویبره یک مدل دیگر از تجهیزات پرداخت‌کاری است از این دستگاه برای آماده‌سازی قطعات جهت آبکاری، تمیز کردن و چربی‌گیری قطعه، جهت پلیسه‌گیری بعد از فرآیند ماشین‌کاری، برای پرداخت‌کاری در صنعت طلا و جواهر، و همچنین برای پرداخت‌کاری سنگ‌های قیمتی کاربرد دارد. دستگاه‌های ویبره به دو دسته کروی و مکعبی تقسیم می‌شود.

دستگاه پرداخت‌کاری پولیش ویبره کروی

این دستگاه برای قطعات بزرگ کاربردی ندارد. زیرا در وسط دستگاه لنگی قرار گرفته به همین دلیل نمی‌توانید برای قطعات بزرگ استفاده کنید این دستگاه تک موتور است.

دستگاه پرداخت‌کاری پولیش ویبره مکعبی

دستگاه ویبره مکعبی برخلاف دستگاه ویبره کروی بوده و این دستگاه دو موتور است. در وسط دستگاه لنگی وجود ندارد و برای قطعه‌‌کارهای بزرگ طراحی شده است.

دستگاه‌های ویبره به دو دسته کروی و مکعبی تقسیم می‌شود.

انواع تجهیزات فلز کاری

در ابن بخش به بررسی انواع تجهیزات پلیش کاری می‌پردازیم:

. مایع پولیش و پرداخت‌کاری

فلزات بسته به جنس و کیفیتی که دارند دچار تیرگی، آلودگی و جرم می‌شوند. این آلودگی‌ها یقینا به سطح فلزات آسیب می‌رسانند. برای جلوگیری از این آسیب‌ها از مایعات مخصوص پولیش برای تمیز کردن و برق انداختن این سطوح استفاده می‌شود. با استفاده از مایع پولیشی و دستگاه ویبره می‌توانید پلیسه را از سطح فلزات جدا و پاک کنید. تجهیزات پرداخت‌کاری در صنایع مختلف به‌خصوص فلزات بسیار ضروری و کاربردی هستند.

. نمد پرداخت‌کاری

از نمد در پرداخت‌کاری برای سطوح خشن و زبر استفاده می‌شود، نمد‌ها از دیگر تجهیزات پرداخت‌کاری هستند. پرداخت‌کاری توسط نمد به این صورت انجام می‌شود که بر روی نمد یک لایه چسب نمد ریخته می‌شود بعد از اینکه کامل چسب نمد سطح را پوشاند پودر سنباده را روی چسب ریخته  و منتظر می‌مانید تا خشک شود. بعد از خشک شدن کار بر روی قطعه مورد نظر شروع می‌شود. نمد برای پرداخت‌‌کاری فلز، استیل، برنز، برنج و… کاربرد دارد.

. واکس پرداخت‌کاری

یکی دیگر از تجهیزات پرداخت‌کاری واکس‌های مخصوص هستند. این واکس‌ها برای پولیش دادن و صیقل دادن انواع فلزات کاربرد دارد. واکس‌های پرداخت‌کاری در چند رنگ متفاوت تولید می‌شود و هر کدام از این رنگ‌ها کاربرد خاص خود را دارد‌.

  • واکس پرداختکاری رنگ آبی: این واکس برای قطعات استیل و کروم و قطعات قیمتی استفاده می‌شود.
  • واکس پرداختکاری رنگ سبز: به عنوان واکس برنج شناخته می‌شود و برای متریال برنج کاربرد دارد.
  • واکس پرداختکاری رنگ صورتی: واکس صورتی با توجه به کیفیتی که دارد برای فرچه‌کاری متریال استیل کاربرد دارد.
  • واکس پرداختکاری رنگ مشکی: واکس مشکی مناسب استفاده برای متریال آهن است.
  • واکس پرداختکاری رنگ قرمز: این واکس برای لایه‌برداری متریال آهنی مناسب است. واکس مشکی و قرمز برای نمدکاری کاربرد دارد.

. گیلانس

گیلانس جزو تجهیزات پرداخت‌کاری دسته‌بندی می‌شود. معمولا گیلانس‌ها از چندین لایه پارچه روی هم ساخته می‌شود. در آب‌کاری و پرداخت‌کاری فلزاتی مانند آهن، برنج و استیل کاربرد دارد. گیلانس‌ها انواع مختلفی دارند مانند نخی، پشمی، ارتشی و یا تلفیقی از این‌ها هستند. به طور مثال گیلانس نخی لی، از لایه‌های پارچه جین و برزنت برای تولید این گیلانس استفاده می‌شود. در تولید انواع گیلانس از برزنت برای استحکام بیشتر استفاده می‌شود.

. صابون گیلانس

اصلی‌ترین کار صابون گیلانس برای پرداخت‌کاری سطوح استیل، مس و آهن است. در واقع از صابون گیلانس برای آخرین مرحله پرداخت‌کاری به منظور صیقلی کردن سطح مورد نظر استفاده می‌شود. صابون‌های گیلانس مانند یک مکمل در کنار نمد، کار پرداخت‌کاری را بهتر انجام می‌دهند. کافی است صابون گیلانس را در مرحله پایانی روی قطعه مورد نظر بکشید به همین راحتی کار انجام شد. صابون‌های گیلاس قیمت مناسبی دارند و  برای پرداخت‌کاری انواع شیرآلات خانه کاربرد دارد. صابون گیلانس از لحاظ جنس به دو دسته زیرکار و روکار تقسیم می‌شود.

  • صابون گیلانس زیرکار: این صابون‌ها چرب و زبرتر هستند و برای سطوح آسیب دیده و یا سطوحی که نیازمند آماده‌سازی قبل از مرحله پایانی پرداخت‌کاری است مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • صابون گیلانس روکار: این نمونه صابون نرم است و کاربردشان فقط برای صیقلی کردن سطوح مورد نظر است.

. سنباده پرداخت‌کاری

از دیگر تجهیزات پرداخت‌کاری سنباده‌ها هستند که بسیار مقاوم بوده و  در سطح رویی خود مواد و ذرات ساینده ریزی دارند. درجه سختی و کاربرد سنباده‌ها به این صورت است که هر چقدر سنباده سخت‌تر باشد برای صیقل دادن متریال سخت و محکم مناسب‌تر است. سنباده در پرداخت‌کاری کاربرد زیادی دارد و سنباده‌ها از لحاظ ظاهر، سختی و کاربرد با یکدیگر متفاوت هستند.

  • سنباده رولی: این سنباده‌ها مقرون به صرفه و به صورت رولی تولید می‌شود و برای مصارف خانگی، کارگاه‌ها و مراکز صنعتی کوچک مناسب است.
  • سنباده دیسکی: این مدل سنباده در دستگاه‌های مخصوص پرداخت‌کاری قابل استفاده است. طراحی این سنباده‌ها به صورت گرد و بیضی هستند.
  • سنباده پودری: همان طور که از اسم این سنباده مشخص است ماهیتی پودری دارد و در تجهیزات پرداخت‌کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنباده پودری قدرت خوردگی و سایش مطلوبی دارد و دستگاه‌های مخصوص قرار می‌گیرند و با فشار زیاد به سمت قطعه مورد نظر پرتاب می‌شود با این روش عملیات پرداخت‌کاری با سرعت بالا و کیفیتی بی‌نظیر انجام می‌شود. در برخی از موارد هم برای آبکاری فلزات درون حوضچه‌های مخصوص پودر سنباده ریخته می‌شود.

. فرچه کنفی

کارآیی فرچه کنفی در تجهیزات پرداخت کاری به این صورت است که قطعه را برای پولیش کاری آماده می‌سازد. فرچ‌ها از دیگر تجهیزات پرداخت‌کاری هستند و برای صیقل دادن سطوح آهنی، استیل، برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

. غلتک پرداخت‌کاری

یکی  دیگر از تجهیزات پرداخت‌کاری غلتک‌ها هستند و از غلتک‌ها در صنایع مختلف فلزی استفاده می‌شود.

مهم‌ترین جزء دستگاه غلتک سنباده نواری می‌باشد و بر روی غلتک نصب شده است. چرا که بدون وجود سنباده نواری غلتک به تنهایی کار صیقل دادن و پرداخت‌کاری را نمی‌تواند انجام دهد. در هنگام نصب سنباده نواری بر روی دستگاه باید دقت لازم را داشته باشید. زیرا با نصب اشتباه سنباده روی دستگاه احتمال آسیب رسیدن به دستگاه وجود دارد. غلتک نواری لرزش ندارد و به طور یکنواخت کار پرداخت‌کاری را انجام می‌دهد.

غلتک نواری لرزش ندارد و به طور یکنواخت کار پرداخت‌کاری را انجام می‌دهد.

خرید تجهیزات پرداخت کاری

برای پرداخت‌کاری تجهیزاتی که استفاده می‌کنید باید با کیفیت و مرغوب باشد.تجهیزات پرداخت کاری مرغوب کارآیی بهتر با کیفیت  و دوام بیشتری هستند. برای خرید تجهیزان پرداخت کاری می‌توانید به فروشگاه‌های معتبر اینترنتی مراجعه کنید. ما به شما فروشگاه اینترنتی ابزارتم را پیشنهاد می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.